Нацбанк знизив облікову ставку з 18 до 16,5 %. Що це означає, і кому від того зиск? В першу чергу, такі дії НБУ дозволять стимулювати зацікавленість банків до придбання державних облігацій, хоча і зменшить їх прибуток від купівлі депозитних сертифікатів НБУ (адже депозити прив’язані до облікової ставки). Взагалі, зменшення облікової ставки має знизити вартість гривні на ринку, а також спонукає банки більш активно «вкладатися» у довгострокові інструменти (за нинішнього становища – короткострокові ставки почнуть програвати, з точки зору дохідності).

Закріпити дохідність банки зможуть за допомогою придбання ОВДП, дякуючи Мінфіну, який з 21 червня 2016 року запровадив продаж п’ятирічних облігацій внутрішньої державної позики з дохідністю 16,7 %. Майже аналогічну дохідність Мінфін також обіцяє для річних облігацій – 16,8 %. Навіть для трьохмісячних бондів дохідність буде знаходитися на рівні – 16,2 %. Зважаючи на інфляцію у нинішньому році – 12 %, та перспективу зменшення інфляції у наступному році до 8 % – це не аби яка пропозиція від Міністерства фінансів, адже Мінфін згоден платити кредиторам належні 16 % найближчі п’ять років.

Варто зауважити, що обидва інструменти – депозитні сертифікати і ОВДП – не на лежать до ризикових, з якими зазвичай працюють фінансові установи (на відміну від кредитування бізнесу чи інших). Навпаки – за допомогою цих інструментів банки можуть спокійно створювати другорядний резерв ліквідних активів, що значно підвищує шанси (у разі потреби) на отримання рефінансування від НБУ (під залог депозитних сертифікатів чи ОВДП).