Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Взяття на облік і оподаткування доходів арбітражних керуючих

Вікторія Литвин
адвокат

№5(16)(2013)

Законом України від 22.12.2011 р. №4212-VI Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі – Закон) викладено
в новій редакції, яка набрала чинності 19 січня 2013 року. У зв’язку з цим, із 2013 року
був змінений статус арбітражного керуючого, який відтепер є суб’єктом
не підприємницької діяльності, а незалежної професійної діяльності.

Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону, арбітражний керуючий – фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, котрі отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону, арбітражні керуючі є суб’єктами незалежної професійної діяльності.
Податковим кодексом України (далі – ПК) закріплено поняття «незалежна професійна діяльність», яка, згідно з пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК, є участю фізичної особи у науковій, художній, артистичній, літературній, освітній або викладацькій діяльності, а також це діяльність лікарів, адвокатів, приватних нотаріусів, арбітражних керуючих, бухгалтерів, аудиторів тощо.
Відповідно до п. 178.1 ст. 178 ПК, особи, що мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік в органах Державної податкової служби як самозайняті особи.
Слід звернути увагу, що набуття статусу арбітражного керуючого за деякими критеріями є досить схожим на набуття статусу адвоката та приватного нотаріуса, котрі, як вбачається з вищенаведеного, також є суб’єктами незалежної професійної діяльності.
Отже, відтепер у Законі для арбітражних керуючих передбачено стажування, навчання, складання кваліфікаційного іспиту, отримання безстрокового свідоц­тва арбітражного керуючого, а також обов’язок останнього кожні два роки підвищувати кваліфікацію шляхом участі у семінарі з питань банкрутства та відновлення платоспроможності боржника, що завершується проведенням підсумкового заліку.
Зі змісту абз. 2 п. 65.1 ст. 65 ПК вбачається, що після отримання фізичною особою свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (яке підтверджує право на ведення незалежної професійної діяльності) така особа зобов’язана впродовж десяти календарних днів стати на облік за місцем свого постійного проживання в органах Державної податкової служби, а також пенсійного фонду.
Після цього на ім’я арбітражного керуючого як суб’єкта незалежної професійної діяльності видаються довідка за формою №4-ОПП та повідомлення платника єдиного внеску з позначкою «Арбітражний керуючий».
Здавалося б, усе просто, легко та зрозуміло. Але є й деякі нюанси. Наприклад, незрозуміло, що робити арбітражному керуючому, який до набрання чинності Закону в новій редакції вже зареєструвався як фізична особа – підприємець.
Так, проводячи журналістське розслідування щодо нововведень у діяльності арбітражного керуючого, ми надіслали лист до Міністерства доходів і зборів України, у якому були поставлені наступні питання :
1. Яким чином можливе взяття на облік у Державній податковій службі фізичної особи, яка вже зареєстрована як фізична особа – підприємець та при цьому отримала свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та має намір бути самозайнятою особою і здійснювати незалежну професійну діяльність (арбітражного керуючого) одночасно з діяльністю фізичної особи – підприємця.
2. Яким чином у такому разі буде здійснюватись оподаткування доходів фізичної особи, яка провадить діяльність арбітражного керуючого?
Міністерством доходів і зборів України було надане наступне роз’яснення.
Якщо арбітражний керуючий уже зареєстрований як фізична особа-підприємець, він повинен подати до органу Державної податкової служби заяву за формою №5-ОПП, в якій зазначити «Зміни», разом з копією свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора). Після цього такому арбітражному керуючому видається відповідна довідка за формою №4-ОПП, в якій перед прізвищем, ім’ям і по батькові зазначається «Фізична особа – підприємець, арбітражний керуючий».

На сьогодні чинним законодавством передбачено кілька способів оподаткування доходів, одержаних фізичними особами від здійснення підприємницької діяльності, кожен з яких має певні обмеження та переваги, а також різний порядок оподаткування таких доходів, ведення обліку доходів і витрат та порядок подання звітності.
Так, порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провад­ження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, закріп­лено у ст. 177 ПК.
Порядок оподаткування фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, визначено у ст. 178 ПК.
Отже, згідно з пп. 178.2, 178.3 ст. 178 ПК, доходи громадян, отримані впродовж календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 ПК. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження діяльності арбітражного керуючого саме як виду незалежної професійної діяльності.
Арбітражні керуючі в якості фізичних осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, повинні подавати податкову декларацію за результатами звітного року у строки, передбачені п. 178.4 ст. 178 ПК.
Згідно з п. 178.6 ст. 178 ПК, арбітражні керуючі як особи, що провадять незалежну професійну діяльність, мають вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Форму та порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом ДПА України від 24.12.2010 р. №1025. Дані Книги використовуються для заповнення арбітражним керуючим податкової декларації за звітний податковий період (рік).
Остаточний розрахунок податку за звітний податковий рік арбітражний керуючий здійснює самостійно відповідно до зазначених у податковій декларації даних.
Таким чином, якщо фізична особа, котра здійснює діяльність арбітражного керуючого, одночасно провадить підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, то така особа повинна вести Книгу обліку доходів і витрат, форма якої затверд­жена вищевказаним Наказом №1025, в котрій відображає отримані доходи та понесені витрати впродовж року від здійснення обох видів діяльності.
За результатами звітного (податкового) року така особа повинна подати одну податкову декларацію про майновий стан і доходи у строки, визначені для фізичних осіб – підприємців, за формою, що затверджена Наказом №1395, а саме впродовж 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем податкового року.
У разі ж якщо фізична особа одночасно здійснює діяльність арбітражного керуючого та підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, така особа зобов’язана вести дві Книги обліку доходів і витрат. Одну – за формою, затвердженою Наказом №1025, для відображення доходів, які були одержані від здійснення діяльності арбітражного керуючого, другу – за формою, затвердженою Наказом Мінфіну від 15.12.2011 року №1637, залежно від обраної групи платника єдиного податку.

На завершення хочу послатись на Роз’яснення Мін’юсту від 08.05.2013 р., в якому зазначено: «Сучасне суспільство потребує висококваліфікованих фахівців у сфері фінансового оздоровлення й банкрутства підприємців-боржників. Новели законодавства щодо скасування ліцензування арбітражних керуючих, надання їм статусу незалежної професійної особи, введення допуску до професії через систему незалежного автоматизованого тестування усунуть хибне уявлення про арбітражного керуючого як про підприємця, діяльність якого спрямована перш за все на отримання власного прибутку.
Отже, такі зміни у законодавстві є надзвичайно важливими і актуальними, а їх практичне впровад­жен­ня забезпечить підвищення професіоналізму арбітражних керуючих, авторитету професії та якості надання послуг».


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%