Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Інтелектуальний будинок

Павло Семерич
фахівець відділу розробки Інтернет-ресурсів

№5(16)(2013)

Інженерне оснащення житлових приміщень та офісів неухильно ускладнюється. Також росте кількість пристроїв, що беруть участь у формуванні цього середовища. Управління всіма системами для господаря житла стає незручним, невигідним і небезпечним. У зв’язку з цим останнім часом все більшої популярності набувають комплексні інтелектуальні системи управління житлом, котрі також часто називаються системами «Інтелектуальний будинок». Вони беруть на себе всю рутинну роботу з розв’язання цього заплутаного завдання, залишаючи користувачеві лише прийняття головних, «базових» рішень.
Поняття «інтелектуальний будинок» було сформульоване в 60-і роки минулого століття. За визначенням – це будинок, що забезпечує продуктивне використання простору. Концепція системи інтелектуального управління пропонує новий підхід в організації процесів у будівлі, за якої за рахунок сукупності засобів значно зростає надійність управління та ефективність функціонування систем та пристроїв будівлі.
Основною особливістю інтелектуального будинку є об’єднання окремих систем багатьох окремих виробників в єдиний керований комплекс.
Під терміном «інтелектуальний будинок» не слід розуміти дослівний переклад з англійської – «мисляча будівля». Правильний переклад поняття intelligent building означає програмно-апаратний комплекс, що може розпізнавати окремі ситуації, які відбуваються в будинку, та певним чином на них реагувати. Одна з систем керує поведінкою інших за підготовленими алгоритмами. У перекладі з англійської мови слово intelligent означає «розумний», а в поєднанні зі словом building набуває значення «гнучкий», «той, що може пристосовуватися».
«Інтелектуальний будинок» у початковому його сенсі означає «будинок, що готовий до змін» або «гнучкий», усі системи якого здатні адаптуватися до їх можливих змін у майбутньому.
Будинок проектують таким чином, щоб усі його системи управління могли об’єднуватися одна з одною з мінімальними матеріальними та часовими витратами, а їх обслуговування було б максимально простим. Проект будинку припускає можливість нарощування та видозмінення конфігурації систем, що вбудовуються.

За прогнозами, з часом будівлі матимуть «штучний інтелект», після чого цілком обґрунтовано можна буде назвати їх інтелектуальними. Системи будуть відслідковувати роботу та стан всього будинку та самостійно приймати рішення в нових ситуаціях.

До основних функціональних можливостей інтелектуальних будинків можна віднести оптимізацію:
систем опалення (управління опаленням різних типів, економізацію витрат на опалення);
систем водопостачання (контроль протікання води у всіх приміщеннях, управління системами водопідготовки), газопостачання (контроль витоку газу);
охорони (контроль проникнення в приміщення, контроль периметру, імітація присутності людей, тварин, обмеження доступу);
пожежної безпеки (контроль займання);
управління електроенергією (контроль електромереж, економізація витрат).

Ці системи об’єднуються разом та змінюють свої параметри за допомогою засобів керування. Також можлива система сповіщення про аварійні ситуації у будинку (голосові виклики, SMS, Інтернет та ін.).

Розглянемо детальніше системи інтелектуального будинку.
Система опалення дозволяє керувати температурним режимом декількох приміщень. У кожному з них може бути задана своя температурна програма зі своїми часовими установками. Задання параметрів опалення приміщень може здійснюватися з дистанційного пульта керування або екрана комп’ютера чи планшета.
Система дозволяє контролювати всі зони опалення одразу або кожну з них окремо, також є можливість у кожній просторовій зоні задати свій температурний режим. Вона обробляє сигнали від підключених давачів і включає (виключає) підключені джерела тепла (теплі підлоги, ІЧ-панелі, конвектори), залежно від значення температури в певному приміщенні, тим самим доводячи температуру до встановленої. Значення параметрів можуть зберігатися в пам’яті контролера необмежено довго, навіть за вимкненого мережевого живлення.
Гнучкий графік програм, що задаються користувачами системи, дозволяє істотно заощаджувати електроенергію, опалюючи потрібні приміщення лише тоді, коли це необхідно. За рахунок раціонального конфігурування системи енерговитрати можуть скоротитися до 50% від початкових. Розташовані в місцях можливого витоку води (у ванній кімнаті, під раковиною, ванною чи пральною машиною) давачі вчасно виявлять протікання в системі водопостачання або опалення. За сигналом від давачів компоненти системи за допомогою клапанів можуть перекрити водопостачання, сповістити мешканців і відповідні служби за телефоном або через мережу Internet.
Давачі витоку газу призначені для своєчасного відстеження та відключення подачі газу. Також може бути налаштоване аварійне інформування, що дозволяє знизити збитки від можливих наслідків або навіть врятувати чиєсь життя. Давачі, що розташовані в місцях можливого витоку газу, подадуть системі сигнал, який включить аварійну сигналізацію, вентиляцію та вимкне електроенергію.

Система охорони дозволяє контролювати внутрішні приміщення в будинку. Отримавши сигнал стосовно проникнення, система поінформує мешканців про аварію, ввімкне сирену і зовнішній світловий сигнал, щоб налякати злодіїв. Давачі руху, які включать аварійну сигналізацію у випадку нелегального проникнення, можуть також заблокувати частину будинку. За тривалої відсутності система за заданим графіком може включати світло, музику, керувати шторами, створюючи ілюзію присутності мешканців.
У системі може бути передбачений багаторівневий доступ до управління, обмежуючий коло осіб, що
повністю нею керують. Протипожежна система за виникнення спалахування відключить вентиляцію, щоб потік повітря не сприяв загорянню, а також електрику та газ. Якщо мешканців немає вдома, вона повідомить про аварійну ситуацію відповідну службу та самих мешканців. Система також може ввімкнути сирену та світлові сигнали, щоб попередити сусідів про ситуацію, що трапилася, та вберегти їх від небезпеки.

У сучасних будівлях використовується різне електричне обладнання. Це можуть бути системи вентиляції приміщень, водоочищення в басейнах, різні прилади освітлення та ін. Усі ці пристрої споживають велику кількість електроенергії, а мережі можуть не витримувати такого навантаження. Тому дуже важливою стає система визначення пріоритетів живлення, яка визначає порядок використання навантаження на мережу.
Протестувавши все підключене до електричної мережі устаткування та виявивши, що резерв може вичерпати свої можливості, вона здатна відключати прилади, яким було призначено нижчий пріоритет. Система дозволяє істотно заощаджувати енерговитрати. Економія досягається за рахунок застосування давачів присутності, руху і таймерів, котрі вмикають світло тільки з появою в приміщенні людини і вимикають його, коли вона зникає. Крім того, можливий контроль яскравості горіння ламп за часом.
Коли мешканець йде з будинку та вмикає охоронну сигналізацію, світло автоматично вимикається, а електророзетки знеструмлюються, крім виділених ліній, до яких підключені, наприклад, прилади із вбудованим таймером або холодильник. Якщо ж система в будь-який час регулює роботу теплих електричних підлог, то вона буде піклуватися про економне використання електроенергії, зменшуючи рівень температури під час відсутності мешканців та розігріваючи приміщення перед їх поверненням.

На сьогодні близько чверті ринку систем управління для інтелектуальних будинків займають Японія та ще кілька азіатських держав, трохи більше припадає на Північну Америку і понад 40% − на європейські країни. На думку експертів, розвиток ринку «інтелектуальних будівель» в Україні може піти різним шляхом. Одні вважають, що бурхливе зростання галузі спостерігатиметься в частині індивідуальних систем для квартир та котеджів. У цьому випадку збільшення частки інтелектуальних систем не буде перевищувати темпів зростання будівництва елітного житла (у середньому 40% на рік).

Інші фахівці вважають, що в нових елітних будинках компанії-забудовники все більше прагнутимуть до запровадження комплексних систем «інтелектуального будинку», котрі забезпечуватимуть інтеграцію систем безпеки, комфорту та телекомунікацій. Власникам квартир залишаться лише витрати на встановлення кабельних, аудіо-, відеосистем разом з персональними системами управління освітленням та кліматом приміщень. У такому випадку зростання ринку систем «інтелектуального будинку» в секторі дорогого житла у нашій країні може досягти 90%.

Прогноз спеціалістів галузі свідчить про те, що потенційний попит на системи «інтелектуальних будинків» у столиці є досить високим. Однак на сьогоднішній день він не викликає значного підвищення пропозицій на ринку. У зовсім малій частині новозбудованих будинків у проект із самого початку закладаються інтелектуальні системи, призначені одразу для всіх його мешканців. Основна частина матеріальних витрат здійснюється мешканцями будинків у індивідуальному порядку, після придбання житла.

Систему «інтелектуального будинку» з вигідних позицій характеризує економія матеріальних ресурсів, об’єму втручання людських ресурсів та підвищення рівня керованості всіх складових систем будинку.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%