Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Зміни та доповнення приймаються до вересня

Ольга Марчук
економічний оглядач

№6(2012)

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо провадження аудиторської діяльності» від 29.03.2012 р. №10285 потребує подальшого доопрацювання. У цьому не мають сумнівів ані аудитори, ані представники професійних об’єднань бухгалтерів та аудиторів, ані функціонери з профільних міністерств. Зацікавлені сторони вже збиралися з цього приводу у форматі круглого стола, де мали можливість висловити свою позицію стосовно документа, яким у майбутньому регламентуватиметься їхня професійна діяльність. Тоді ж для більш ефективної роботи над законопроектом вирішили створити Робочу групу, в рамках якої відбуватиметься координація роботи над змінами та доповненнями.

В останні дні червня у Федерації роботодавців України, яка позиціонує себе як незалежний майданчик для обговорення проекту і внесення пропозицій, відбулося засідання Робочої групи з доопрацювання законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо провадження аудиторської діяльності». Учасники заходу, серед яких були діючі аудитори з професійних об’єднань, представники Міністерства фінансів України, зацікавлених громадських організацій, науковці, постатейно розглянули пропозиції щодо вдосконалення документа з тим, щоб насамперед вилучити з нього будь-які моменти, які можуть трактуватися двозначно. Особливу увагу було приділено питанням функціонування суспільного нагляду, ролі Аудиторської палати, діяльності та фінансування комісій із сертифікації та контролю якості.

За час, відведений для обговорення законопроекту, присутні ретельно проаналізували статті, від першої до дванадцятої. Михайло Крапивко, віце-президент ВПГО «Спілка аудиторів України», голова правління Дніпропетровського територіального відділення СПУ, взяв активну участь у процесі вироблення конструктивних пропозицій. Будучи одним із розробників системи забезпечення якості аудиторських послуг в Україні, діючим аудитором, він звернув увагу присутніх на питання розмежування повноважень АПУ та комісій із сертифікації та контролю якості, навчання та сертифікації аудиторів. Із цього приводу Михайло Крапивко закликав учасників заходу максимально чітко прописати усі моменти і тим самим унеможливити ситуацію, яка склалася нині з функціонуванням Аудиторської палати України та професійними об’єднаннями бухгалтерів та аудиторів, коли розмитість норм чинного законодавства дає простір для ухвалення нормативних рішень керівництвом АПУ, які часто неоднозначно сприймаються професійною спільнотою і викликають критичні зауваження. Із конструктивними пропозиціями також виступив Дмитро Олексієнко, віце-президент Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України.

Людмила Рубаненко, голова ради корпорації «Консалтингова група «Рубаненко і партнери», член Методологічної ради з бухгалтерського обліку та фінансової звітності при Міністерстві фінансів детально коментувала заледве не кожну внесену поправку до пунктів законопроекту і пропонувала ретельно обговорити кожну з них із тим, щоб зберегти баланс інтересів і знайти оптимальні варіанти написання статей документа. Позицію органів державної влади виклав начальник управління методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів Олег Канцуров, який звертав увагу, насамперед, на чітке окреслення у документі ролі та повноважень Аудиторської палати України, моменти відповідності норм законодавства про аудит до вимог Директиви 2006/43/ЄС.

Модератор засідання Леонід Рубаненко, президент ВГО «Спілка податкових консультантів України», також взяв участь в обговоренні питання. Вікторія Лісіна, віце-президент САУ, заступник завідувача Центру впровадження результатів фінансово-економічних досліджень Академії фінансового управління, підкреслила, що у законі необхідно максимально чітко виписати гострі та важливі для професії питання, щоб потім не було можливості маніпулювати додатковими нормативними документами, які ухвалюються 11 членами АПУ. «За взірець варто взяти приклади міжнародної практики», – сказала Вікторія Лісіна. Завідувач відділу державного фінансового контролю Академії фінансового управління Ірина Чумакова з позиції науковців аргументувала, яким чином потрібно виписати ті чи інші положення закону, щоб їх не довелося міняти у зв’язку зі зміною ситуації у професійному середовищі.

Президент Української асоціації сертифікованих бухгалтерів і аудиторів Андрій Клімов звернув увагу на необхідність методологічних підходів до змін у законодавство про аудит. Водночас він висловив думку, що нинішні пропозиції щодо регламентації діяльності Аудиторської палати України, які хочуть закласти у документ, не вирішують кардинально питання перспективи діяльності цього органу. Також було звернуто увагу на неможливість внести занадто велику кількість змін у нинішній законопроект. Насамперед тому, що можуть виникнути складнощі з ухваленням, адже регламентом визначена кількість змін до чинного законодавства, перевищення якої тягне за собою написання нового документа, а не такого, який вносить зміни у чинний.

Учасники Робочої групи не­одноразово зауважували, що з приводу змін та доповнень до законопроекту хотіли б почути міркування представників Аудиторської палати України. Однак представники керівництва цього поважного органу, на жаль, були відсутні, хоча пропозиції, надані АПУ напередодні, активно обговорювалися. Із цього приводу у ході дискусії порушувалося питання про доцільність посади голови АПУ, оскільки за нормами законопроекту вона відсутня. На засіданні висловлювали думку, що у цій ситуації відсутність керівництва може призвести до некерованості представницькою функцією АПУ. Проте регламентована чинним законодавством наявність даної посади на професійних засадах не призвела до обов’язкової присутності голови АПУ на публічних заходах, пов’язаних із подальшим удосконаленням і розвитком професії аудитора. Яскравим свідченням цьому стало засідання Робочої групи.
Учасники проведеного заходу дійшли висновку, що законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо провадження аудиторської діяльності» від 29.03.2012 р. №10285 потребує подальшого доопрацювання відповідно до вимог Директиви 2006/43/ЄС, оскільки в нинішньому документі не зовсім чітко виписані окремі моменти, зокрема щодо суспільного нагляду та взаємовідносин АПУ з професійними організаціями бухгалтерів та аудиторів. До роботи над внесенням поправок вирішено залучити якомога більше професійних аудиторів, щоб документ, за нормами якого вони працюватимуть, був сталим і не потребував частих змін у майбутньому.

Члени Робочої групи домовилися погодити всі пропозиції до вересня, аби зміни і доповнення врахувати в законопроекті як поправки після ухвалення документа у першому читанні. До наступного засідання, на якому продовжать постатейне обговорення проекту, починаючи зі ст. 12, вирішили приймати пропозиції в письмовому вигляді. Члени Робочої групи зберуться наприкінці липня у Харкові. Корпорація «Консалтингова група «Рубаненко і партнери» погодилася взяти на себе організаційні моменти і забезпечити учасникам умови для продуктивної роботи. Планується, що до цього часу фахівцями професійних об’єднань аудиторів спільно з науковцями Академії фінансового управління буде запропоноване чітке бачення регламентації суперечливих норм законопроекту і подані зважені пропозиції щодо внесення поправок та доповнень у документ.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%