Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

SAP + 1C. Як подружити німецьку точність із нашими реаліями

Матвіюк Роман
керівник відділу АСКВ

№6(2012)

ERP-системи – це поки що досить незнайоме явище на українському ринку. Для нашого менталітету не завжди є зрозумілим і виправданим витрачання величезних коштів на якесь програмне забезпечення. Чому ж підприємство повинно віддавати купу грошей на продукт, який не принесе видимих прибутків? Все дуже просто.
Давайте розпочнемо з пояснення того, що ж таке ERP-система. ERP (англ. Enterprise Resource Planning System — система планування ресурсів підприємства) – це інформаційна система, призначена для автоматизації обліку та виробництва. Пояснення просте, але за ним ховаються складні інформаційні системи. Їх перевага полягає в тому, що за чималі гроші, які просять продавці та інтегратори продукту, ви отримуєте систему, налаштовану конкретно під ваше підприємство, по суті, унікальну, яка максимально полегшить ведення обліку та забезпечить автоматизацію виробничих процесів. Великою перевагою ERP-систем також є те, що вони поширюються в модульному вигляді, тобто немає необхідності одразу «підв’язувати» весь облік чи всі бізнес-процеси в ERP. По-перше, до цього часу підприємство якось працювало, і, можливо, певну ланку краще залишити в уже наявному програмному забезпеченні, а по-друге, не завжди компанія може одразу оплатити повний функціонал.

На даний момент у галузі ERP-систем існує декілька продуктів від світових лідерів виробництва програмного забезпечення – Microsoft, Oracle, SAP та інші. Ці компанії представлені на ринку в таких процентних частках: 4%,14%,28% відповідно(за даними Gartner). На пострадянському просторі зазначені цифри дещо відрізняються. Так, SAP використовують близько 50% компаній, Oracle – 15%, Microsoft – 8%, також частку тримає 1С – 14%, хоча її не можна назвати повноцінною ERP-системою.
Взагалі, про ERP та про SAP зокрема вперше почали говорити у світлі подій, пов’язаних із продажам наших підприємств закордонним власникам. SAP представлена на ринку ERP-систем із 1972 року і весь цей час працює лише в даному сегменті. З часом компанія розвинулася у величезну корпорацію, яка завоювала собі ім’я та статус лідера серед ERP-систем. Для людини з Заходу, що має наміри придбати підприємство чи зробити в нього інвестиції, наявність SAP свідчить про прозорість бізнес-процесів, впевненість у звітах і можливості та зручності подальшого керування компанією. Саме «впевненість» у роботі системи стала візитною карткою для SAP. Не хочу сказати нічого поганого про інші системи, але, як показує статистика та реалії сьогодення, SAP є найпоширенішою, тому ми й поговоримо саме про неї.

Якщо вітчизняні компанії купувалися без інтегрованих західних ERP-систем, то їх установлення ставало ледве не першим рішенням після придбання, адже інвестор хоче прозорості та впевненості. З часом і наші можновладці, побачивши такий повальний ажіотаж до SAP з боку зарубіжних бізнесменів, почали і собі інтегрувати дану систему. Але все виявилося не так просто. По суті, все в SAP чудово, окрім того, що остання версія програми, яка на даний момент використовується, вийшла ще в далеких 90-х і з того часу не мінялася. Єдине, що було зроблено, так це дописування окремих блоків для модулів під конкретних замовників, конкретний бізнес-процес. Ця «застарілість» не заважає програмі виконувати необхідні функції, хоча і створює певні проблеми. Саме через такі незручності виникає необхідність на деяких ланках діяльності підприємства використовувати додаткове програмне забезпечення. Іноді незручності при роботі, зокрема з оподаткуванням, призводять до ледве не відмови від SAP. Але не потрібно приймати поспішних рішень, адже ми живемо в епоху інформатизації, коли наука
(а в нашому випадку можливості програмного забезпечення) розвивається гігантськими кроками.
На ринку СНД програма 1С завоювала собі ім’я не гірше, ніж SAP у світі. Хоча повноцінною ERP-системою її вважати не можна, але використовувати як заміну окремих ланок SAP навіть краще, адже в неї є низка переваг. Так, 1С розроблена нашими людьми і для нас з урахуванням специфіки задач та реалій, оновлення до системи відбувається систематично та вчасно відповідно до змін у вітчизняному законодавстві (у SAP внесення змін потребує чимало часу, а якщо виконується компанією-інтегратором, то ще й багато коштів); не є проблемою знайти спеціаліста з 1С, а з фінансової точки зору його заробітна плата порівняно з SAP-спеціалістом значно менша; 1С є гнучкою системою, і внести в неї зміни можна без великих затрат часу та ресурсів. Але наголошу ще раз, що всі ці переваги не можуть повністю перекрити функціонал повноцінної ERP-системи. Провівши деякий час в Інтернеті та розпитавши людей, що стикалися з SAP, я виокремив декілька ланок бізнес-процесу та обліку, які доречно вести в 1С:
основні засоби та амортизація;
закупки, склади, продажі;
кадри, заробітна плата;
податки.
Ця поверхнева оцінка зроблена, спираючись на досвід людей окремої компанії, саме тому може виникнути необхідність вести в 1С якісь інші процеси.
Як же організувати симбіоз SAP та 1С? Найперше і найголовніше – це те, що одразу потрібно бути готовим до того, що даний процес забере добрий кусок часу та, напевно, чималих коштів. В ідеалі в момент інтеграції SAP компанії-інтегратору необхідно поставити задачу забезпечити симбіоз систем в конкретних питаннях, залучити спеціалістів з 1С, а після інтеграції отримати, так би мовити, гарантовано робочу систему. Якщо склалося так, що SAP інтегровано на підприємстві, а 1С – ні, то тут виникають варіанти.

У нас є декілька виходів із цієї ситуації, і кожен із них має свої переваги та недоліки. Найперше, що спадає на думку, – це знову звернутися до компанії-інтегратора та співпрацювати з нею. Але знаючи їх принцип роботи, думаю що даний процес потребуватиме чимало часу та коштів. Інший варіант – звернутися до сторонніх інтеграторів. Посидівши в Інтернеті якихось півгодини, я знайшов приблизно п’ять компаній, які запевняють, що зможуть інтегрувати SAP та 1С між собою та навіть мають приклади успішної реалізації.

Поговоримо про сам механізм інтеграції. По суті, це просто можливість користуватися і 1С, і SAP одними даними. Тепер безпосередньо про механізми. Тут можна виділити два варіанти: перший – вивантажувати дані в окремі файли та завантажувати у власні бази даних; другий – забезпечити обом системам доступ до однієї бази даних. Перша схема простіша, і хоча містить можливість виникнення колізій – адже дані в обох базах не є абсолютно синхронними, реалізувати її можна, так би мовити, малою кров’ю. Друга схема дуже складна, і при неправильному впровадженні може спричинити тяжкі наслідки, тут інтеграторам потрібно бути надзвичайно уважними. Саме тому ця схема рідше використовується, інколи взагалі її неможливо запровадити, але якщо вдалося, то подальша робота не повинна спричиняти жодних незручностей і має бути максимально комфортною для персоналу. Конкретика вибору залежить від поставлених задач, компетентності фахівців, виділених коштів та часу. Також можна провести інтеграцію власними силами: програмістами 1С та спеціалістами SAP, якщо у вашому штаті такі є. Тут теж постане вибір у механізмі інтеграції, але проводити вищезазначену операцію можна буде поетап­но та за значно менші кошти. З іншого боку, при виникненні нестандартних ситуацій максимальний рівень загрози для працівника – це звільнення, а при наймі зовнішнього інтегратора у вас буде контракт із гарантіями та прописаними штрафними санкціями. Тому якщо вирішите проводити інтеграцію власними силами, перевірте рівень знань ваших підлеглих та, можливо, найміть людину, яка вже виконувала даний вид робіт.

Якими б не були наші з вами реалії, але відмовлятися від програмного комплексу, що впродовж десяти років зарекомендував себе як ефективна та надійна система планування ресурсів підприємства, у жодному разі не потрібно. Багатьом присутній стан духу: працює – значить, зачіпати не потрібно, але, як кажуть, доля посміхається сміливим. Якщо є кошти та існує необхідність довести підприємство до міжнародних стандартів – робіть це, а прив’язати німецьку надійність до наших реалій не є на даний момент чимось нездійсненним. Як і з кожним хоч трохи великим проектом, виникнуть проблем, ви зіткнетесь із підводним камінням, але врешті-решт отримати бажаний результат. Тому не бійтеся, а краще знайдіть продавця, проконсультуйтеся і, можливо, виберіть якусь іншу ERP-систему, але рухайтеся вперед і нехай щастить у ваших починаннях.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%