Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Як отримати сертифікат аудитора

Ольга Жогова
практикуючий аудитор

№7(2012)

Сьогодні багато бухгалтерів замислюються над тим, як підвищити свій рівень знань, стати більш досвідченими та компетентними, мати високий рівень заробітної плати, бути людиною, яка гідна поваги та шанування з боку колег, керівництва і клієнтів.
Якщо ви «засиділися у бухгалтерах», вам хочеться рости та підкорювати нові вершини, якщо ви маєте аналітичне мислення, цілеспрямовані, сміливі та уважні, то професія аудитора саме для вас!
Звичайно, «бухгалтер» і «аудитор» – це дві великі різниці, хоча і дуже пов’язані між собою: адже неможливо стати професійним аудитором, якщо ти не знаєш усіх підводних каменів практичного бухгалтерського і податкового обліку. Тому і вимоги до аудитора вище, і прав на помилку менше, адже аудитор завжди повинен бути в курсі всіх подій, які відбуваються у нашому законодавстві. Вважається, що професія аудитора є однією з високооплачуваних у фінансовому світі, водночас вона відноситься і до найскладніших та найбільш трудомістких, для цієї посади характерна значна кількість вимог, у тому числі необхідність постійно підвищувати свій професійний рівень. На затребуваність фахівців цього профілю сьогодні впливає одразу кілька факторів: це і вихід вітчизняних компаній на міжнародні ринки, і приплив у країну іноземних інвестицій, і велика кількість злиттів, поглинань, і складність досконало вести податковий облік та ін.


І все ж таки, хто такий аудитор?


Слово «аудитор» походить від лат. auditor – особа, яка слухає. Фактично, це висококваліфікований бухгалтер, який здійснює контроль та перевірку фінансової діяльності підприємства з точки зору дотримання та правильності застосування норм чинного законодавства.
Відповідно до Закону України «Про аудиторську діяльність» від 22.04.1993 р. №3125-XII, аудитор – це фізична особа, яка має сертифікат, що визначає її кваліфікаційну придатність на заняття аудиторською діяльністю на території України. Термін чинності сертифіката аудитора не може перевищувати п’яти років. Продовження терміну чинності сертифіката здійснюється через п’ять років. Порядок продовження терміну дії сертифіката визначений Положенням про сертифікацію аудиторів з утвердженим рішенням АПУ від 31.05.2007 р. №178/6, згідно якого аудитори повинні проходити щорічне удосконалення професійних знань за програмами, затвердженими АПУ.
Розрізняють два види сертифікації аудитора: це аудитор (сертифікат серії А) та аудитор банків (сертифікат серії Б). Сертифікація (визначення кваліфікаційної придатності на зайняття аудиторською діяльністю) аудиторів здійснюється Аудиторською палатою України. Порядок сертифікації аудиторів, які здійснюють аудит банків, затверджується АПУ за погодженням з Національним банком України.
Вимоги до кандидатів, а також порядок сертифікації аудиторів та аудиторів банків схожі, але мають декілька відмінностей. В даній статті ми розглянемо лише порядок сертифікації аудиторів. Якщо ж вас цікавить саме сертифікація аудиторів банків, то можете самостійно ознайомитись з Рішенням АПУ від 11.10.2007 р. №183/3 «Про затвердження Порядку сертифікації аудиторів банків».

Вимоги до кандидатів
Рішенням Аудиторської палати України від 26.04.2007 р. №176/7 затверджено Положення про сертифікацію аудиторів, згідно з яким основними вимогами до сертифікації є:

  • повна вища економічна чи юридична освіта;
  • досвід роботи не менше трьох років поспіль на посадах ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста, економіста, асистента (помічника) аудитора;
  • необхідні знання з питань аудиту, бухгалтерського обліку, фінансів, економіки, оподаткування та господарського права;
  • успішне складання письмового кваліфікаційного іспиту.

Аудиторам забороняється безпосередньо займатися торговельною, посередницькою та виробничою підприємницькою діяльністю, що не виключає їх права на одержання дивідендів від акцій та доходів від інших корпоративних прав.
Аудитором також не може бути особа, яка має судимість за корисливі злочини.

Порядок складання іспитів
Структура знань, якими має володіти кандидат, встановлюється АПУ і складається з аудиту і суміжних з аудитом галузей знань – бухгалтерського, управлінського, податкового обліку, господарського та цивільного права.
Для отримання сертифіката аудитора кандидати повинні успішно скласти письмовий кваліфікаційний іспит двох рівнів за програмою, затвердженою АПУ.

Кваліфікаційний іспит проводиться в два етапи:
перший – письмове тестування за переліком запитань, затверджених Комісією АПУ з сертифікації та освіти аудиторів (прохідний бал – 70 зі 100 можливих);
другий – письмове розв’язання ситуаційних завдань (прохідний бал – 60 зі 100 можливих).
Щодо часу, який надається кандидатам для складання іспитів:
– на перший етап виділяється 3 години,
– на другий етап – 4 години.

Результати першого етапу кваліфікаційного іспиту АПУ повинна повідомити кандидатам упродовж двох тижнів. Особи, які не склали кваліфікаційний іспит, мають право складати його вдруге на загальних умовах. Результат успішно складеного першого етапу кваліфікаційного іспиту дійсний упродовж одного року.
Тобто якщо ви успішно склали перший етап кваліфікаційного іспиту, але не склали другий етап, у вас є рівно один рік для складання другого етапу, а це зазвичай – три спроби. Якщо ж упродовж одного року вам не вдалося скласти другий етап, все починається спочатку – зі складання заново першого етапу.
Вартість сертифікації
Відповідно до Рішення АПУ від 23.12.2010 р. №224/10 «Про встановлення плати за проведення сертифікації та включення до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів», яке залишається чинним на сьогоднішній день, за кожний етап кваліфікаційного іспиту для осіб, які звернулись із заявами про допущення їх до кваліфікаційного іспиту з метою отримання сертифіката аудитора, встановлюється плата за проведення сертифікації у розмірі 3000,00 грн у т. ч. ПДВ.
Щодо вартості послуг з підготовки до складання кваліфікаційних іспитів, вони надаються різними фірмами і коштують приблизно 2500 грн – підготовка до першого етапу, 1500 грн – підготовка до другого етапу. Звичайно, з метою економії грошей та часу та придбавши необхідні матеріали та підручники, можна підготуватись і самому, тим паче що на сайті АПУ http://www.apu.com.ua/ є приклади тестів та ситуаційних завдань, які були на іспитах минулих років.

Необхідні документи
Для отримання допуску до сертифікації кандидат повинен подати до АПУ наступні документи:

  • заяву за встановленою формою;
  • копію диплома, засвідчену нотаріально або за місцем роботи;
  • копію трудової книжки, засвідчену нотаріально або за місцем роботи;
  • документ про плату за проведення сертифікації;
  • копію першої сторінки паспорта;
  • згоду на обробку персональних даних.

У разі відсутності хоча б одного з цих документів чи неналежного їх оформлення, заяву до розгляду в АПУ не приймають. Відповідальність за достовірність поданих документів покладається на кандидата.


Апеляція
Відповідно до Рішення АПУ від 26.04.2007 р. №176/7, кандидати, які не склали кваліфікаційний іспит, мають право подати апеляцію до Комісії у разі, якщо вони надали обґрунтовані докази можливого підвищення оцінки за окремі відповіді. Кандидат, який апелює, повинен надати апеляцію до Комісії у письмовій формі впродовж десяти днів після затвердження та повідомлення результатів іспиту.
Тобто якщо ви впевнені у своїх знаннях та вважаєте, що надали правильні відповіді з ситуаційних завдань або тестів, а вас невірно оцінили, то маєте право подати апеляцію. Іноді трапляється, що оцінювач дуже прискіпливо нараховував бали, а тому саме апеляційна комісія справедливо розставить всі точки над «і», та, якщо ви дійсно маєте знання, вас неодмінно оцінять.
Тут важливо не проґавити період, який надається для подання апеляційної заяви, а на розгляді самої апеляції потрібно мати суттєві аргументи щодо ваших відповідей та думок, викладених у роботі.

Відповідальність аудиторів
Професія аудитора вимагає великої концентрації уваги, терпіння, скрупульозності та сумлінності, адже від такого фахівця залежить достовірність фінансової звітності клієнта, його подальший розвиток та репутація. Посада аудитора передбачає відповідальність за надані висновки, рекомендації та консультації. Припустившись помилки, аудитор буде змушений розплатитися за неї не тільки великим штрафом, а й власною репутацією.
Відповідно до ст. 21-22 Закону України «Про аудиторську діяльність», за неналежне виконання своїх зобов’язань аудитор (аудиторська фірма) несе майнову та іншу цивільно-правову відповідальність згідно з договором та законом.
За неналежне виконання професійних обов’язків до аудитора АПУ можуть бути застосовані стягнення у вигляді:

  •  попередження;
  •  зупинення чинності сертифіката на строк до одного року;
  •  анулювання сертифіката.

Практичні поради
Зазвичай для бухгалтерів та головних бухгалтерів складання першого етапу не викликає труднощів, адже бухгалтер – він же і юрист, і кадровик, і управлінець. Тому для підготовки до першого етапу необхідно освіжити свою пам’ять щодо бухгалтерського, податкового, управлінського обліку та права. Можливо, з деякими питаннями ви не стикались і щось не знаєте, але взагалі перший етап досвідчені бухгалтери здають всі. Інше питання другий етап – тут, окрім усього, необхідні знання Міжнародних стандартів аудиту (МСА), причому не просто теорія, а саме яким чином вони застосовуються на практиці. Іноді бувають завдання з теорії МСА: наприклад, що таке шахрайство, які його характеристики та ін., але зазвичай більше балів надано розв’язанню ситуаційних завдань, тобто практичному застосуванню МСА.
Тому, пройшовши підготовку та склавши перший етап у два рази (а може, і в три), більше часу варто приділити підготовці на другий етап. Насправді, відведеного часу для підготовки до другого етапу наполовину менше, хоча він і складніший. Тому успішно склавши перший етап, доцільніше взяти тайм-аут до наступної сесії для складання другого етапу задля більш ретельної підготовки.
Відповідаючи на питання, намагайтеся, наскільки це можливо, аргументувати свою відповідь. Дуже коротко відповідати не бажано, оскільки рішення питання не може виглядати як аргумент двома фразами, тут, як і в аудиторських висновках, потрібно описати кожну цифру – що, де, і чому? Звичайно, мемуари теж не вітаються, пожалійте екзаменатора та пишіть по суті.
Ще хотілося б зазначити, що набагато легше скласти іспити кандидатам, які вже мають досвід роботи в аудиті, працювали або помічниками аудитора, або бухгалтерами-ревізорами в аудиторських фірмах. Досвід – це, мабуть, найважливіше. Якщо є досвід роботи в цій сфері, складати іспити буде набагато легше, адже ви не в перший раз побачите товстенні МСА і вам не буде ставати погано тільки від одного їхнього вигляду. Крім того, ви будете розуміти найголовніше – про що вони пишуть, адже не розуміючи процесу проведення аудиту, складно освоїти вимоги щодо його виконання.
Під час вивчення МСА дещо потрібно буде завчити на пам’ять як молитву, наприклад, формулювання думки аудитора у Висновку (Звіті), підстави для модифікації висновку, фундаментальні принципи кодексу етики, загрози незалежності, основні застережні заходи та ін.

Головне – вірте в себе, в свій потенціал і можливості, і тоді все у вас вийде навіть краще, ніж ви думаєте!


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%