Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Як стати оцінювачем

Лариса Рябокучка
CIPA, аудитор

№7(2012)

Діяльність оцінювача майна являє собою практичне виконання оцінки майна та всіх пов’язаних з нею процедур. Крім того, оцінка майна здійснюється в процесі судово-експертної діяльності.
Згідно з Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», оцінювачами можуть бути фізичні особи (як громадяни України, так і особи без громадянства), які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача.

Для того щоб отримати кваліфікаційне свідоцтво оцінювача, особа повинна відповідати таким вимогам:

  • мати закінчену вищу освіту;
  • пройти навчання за програмою базової підготовки оцінювачів;
  • пройти стажування терміном в один рік у складі суб’єкта оціночної діяльності, причому керівником стажування має бути оцінювач з досвідом практичної роботи не менше, ніж два роки;
  • отримати позитивну рекомендацію оцінювача, що керував стажуванням;
  • успішно скласти кваліфікаційний іспит.

Професійна підготовка оцінювачів здійснюється за такими напрямами:

  • оцінка об’єктів у матеріальній формі;
  • оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на об’єкти інтелектуальної власності;
  • оцінка земельних ділянок.

За даними Українського товариства оцінювачів (www.uto.com.ua), а також іншої інформації, яку можна знайти за допомогою Інтернету, вартість навчання складає:
7-24-1

Для навчання можна обрати одну зі спеціальностей, будь-який набір спеціальностей або пройти навчання за всіма напрямами одразу.
Після завершення навчання майбутній оцінювач проходить стажування. Загальною вимогою при цьому є обов’язок стажиста взяти участь у складанні звітів про оцінку майна в кількості не менше двох згідно з напрямами та спеціалізаціями, за якими проводилась його базова підготовка.
По закінченні стажування до навчального закладу, де оцінювач-стажист проходив базову підготовку, надається перелік документів, завірених керівником стажування:

  • перелік звітів, у підготовці яких стажист брав участь;
  • один звіт про оцінку майна за кожним напрямом оцінки, за якими стажист проходив навчання;
  • календарний план та програму стажування;
  • звіт про виконання календарного плану;
  • рекомендацію від керівника стажування;
  • посвідчення стажиста, підписане та завірене печаткою керівника стажування.

Перелічені документи додаються до заяви на складання кваліфікаційного іспиту.
Кваліфікаційний іспит проходить у вигляді усних та письмових відповідей на питання, поставлені в екзаменаційному білеті. В разі невдалої спроби складання іспиту оцінювач-стажист може повторно його скласти через один місяць від дати попереднього іспиту.
Коли іспит складений з позитивним результатом, претендент може отримати кваліфікаційне свідоцтво оцінювача.
Кваліфікаційне свідоцтво видається Фондом державного майна України спільно з навчальним закладом, який здійснював підготовку, та на базі якого складався кваліфікаційний іспит. Свідоцтво є безстроковим.
Видане кваліфікаційне свідоцтво включається до Державного реєстру оцінювачів, який ведеться Фондом державного майна України.
Особа, що отримала кваліфікаційне свідоцтво оцінювача, може працювати у складі суб’єкта оціночної діяльності.
Для того щоб здійснювати оціночну діяльність як підприємець або зареєструвати юридичну особу в якості суб’єкта оціночної діяльності, потрібно отримати відповідний сертифікат. Сертифікат суб’єкта оціночної діяльності засвідчує право такого суб’єкта на внесення його до Державного реєстру суб’єктів оціночної діяльності.
Щоб отримати такий сертифікат, потрібно звернутися до відділу роботи з експертами Управління оцінки майна та фінансово-господарського аналізу ФДМУ. Перелік необхідних документів для реєстрації регламентовано Наказом Фонду державного майна України «Про затвердження Положення про порядок видачі сертифікатів суб’єктів оціночної діяльності» від 14.03.2002 р. №479. До переліку документів входять:

  • копія установчого документа юридичних осіб або свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності (засвідчені нотаріально);
  • довідка про оцінювачів, які працюють у штаті (або які працюють за трудовим договором чи контрактом). Якщо сертифікат отримує фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка є оцінювачем, то в довідці наводяться власні дані особи;
  • нотаріально засвідчені копії кваліфікаційних свідоцтв оцінювачів, зазначених у довідці;
  • копія платіжного документа про сплату до Державного бюджету України плати за видачу сертифіката.

Сертифікат суб’єкта оціночної діяльності видається строком на три роки.
Досить непроста процедура входження в професію оцінювача не відлякує охочих долучитися до цієї цікавої та престижної роботи. При бажанні та послідовному виконанні вимог з навчання та стажування цілком можливо оволодіти знаннями та навичками і поповнити ряди оцінювачів.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%