Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Форум «Бухгалтер 911»

№7(2012)

12 серпня 2012 року набули чинності чергові зміни до Податкового кодексу України, в тому числі щодо дати і номера вантажної митної декларації як обов’язкового реквізиту податкової накладної у разі постачання імпортної продукції. Зазначені зміни викликали значний резонанс серед бухгалтерів та керівників підприємств – платників ПДВ. Навіть незначний бухгалтерський досвід дозволяє одразу зрозуміти абсурдність такого нововведення через практичну неможливість його виконання.

В першу чергу питання виникають у сумлінних постачальників (насамперед безпосередніх імпортерів): як зазначити дані ВМД, якщо товар ще не розмитнено, а попередню оплату вже отримано? Як відображати товари, що ввезені за різними ВМД у різний час, а реалізуються вони однією поставкою? Як одночасно у податковій накладній відображати імпортні та вітчизняні товари?
В тому разі якщо дані ВМД необхідно буде зазначати по всьому товарному ланцюжку, що робити постачальникові, який не є імпортером, а отримав товари ще до нововведення?
Як немає офіційних роз’яснень за суттю, так немає їх і щодо форми. Від часу прийняття закону 5 липня 2012 року до моменту його підписання та офіційного опублікування 11 серпня 2012 року минув місяць, за який не підготовлено жодного роз’яснення та нової форми податкової накладної, яка б відповідала вимогам оновленого законодавства. Ситуація типова, і не лише для галузі податкового законодавства.
Та найбільш справедливе обурення зміни викликали у покупців імпортних товарів, постійних та потенційних. Оскільки на 21-му році незалежності законотворці та високопосадовці досі не знайшли ефективних шляхів розвитку вітчизняного виробництва, частка імпортних товарів та їх користувачів на ринку країни досі залишається досить значною: виробниче обладнання, автотехніка, продукція легкої та харчової промисловості, хімічні та фармацевтичні засоби.

Якщо не буде відповідей на питання постачальників, покупці не матимуть податкового кредиту. Адже неможливо підтвердити його наявність за відсутності самої податкової накладної, невірно заповнених або недостатніх її реквізитах. Покупець не в змозі самостійно перевірити правильність заповнення таких реквізитів, як кодування за довідником УКТ ЗЕД та дата і номер ВМД. У цьому йому повністю доведеться довіряти постачальнику або вимагати від нього копії митних документів. При цьому слід пам’ятати, що постачальник необов’язково є імпортером, а імпортер зобов’язаний надавати свої митні документи лише контролюючим органам.

В тому ж разі коли покупець ризикне і включить до податкового кредиту «сумнівний» документ, його при перевірці чекатиме донарахування ПДВ та штрафні санкції.
Шляхів виходу з цієї ситуації небагато. Точніше – жодного. Неможливо навіть подати скаргу (додаток 8) разом з декларацією з ПДВ: факт порушення порядку заповнення податкової накладної продавцем покупець ніяк довести не зможе.
Все вищеперераховане надзвичайно ускладнює роботу практикуючих бухгалтерів, аудиторів, що намагатимуться їм допомогти, і, як не дивно, податкових інспекторів – вони теж отримають купу додаткової роботи. І, здається, заробітну платню нікому з них не підвищать.
Розуміючи, що просити роз’яснень у податкових органів немає сенсу, ми, співробітники аудиторської фірми «Стройаудит», вирішили написати листа автору поправки
В. Хомутинніку особисто. Окрім пана Хомутинніка, лист було надіслано його колегам по Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики.

16 серпня нами було відкрито тему на профільному форумі «Бухгалтер 911» із пропозицією зібрати підписи за скасування поправки. Активність користувачів форуму підтверджує надзвичайну актуальність питання. Бухгалтери у розпачі: якщо раніше бухгалтерська спільнота обговорювала можливі шляхи практичного застосування норм податкового законодавства, тепер більшість просто висловила думку про безвихідність ситуації та нагальну необхідність скасування останніх змін. Ми отримали захоплені відгуки, перелік питань, з якими зіштовхуються бухгалтери, і, що найголовніше, отримали листи, підписані керівниками і бухгалтерами підприємств, підприємцями на підтримку нашої ініціативи. Є й ті, хто самостійно надсилали зазначеного листа законотворцям. Ми вдячні за будь-яку форму підтримки нашої ініціативи і пропонуємо всім небайдужим підтримати Відкритий Лист В. Хомутинніку з вимогою скасувати нововведення.

Нагадуємо, 28 серпня спливає останній термін реєстрації податкових накладних, виписаних за новими правилами. Об’єктивно розуміємо, що позачергову сесію з цього питання Рада не скликатиме і перше засідання відбудеться не раніше 4 вересня, але разом доклавши зусиль, ми зможемо використати цей час для того, щоб донести необхідність змін, яких ми вимагаємо.


 

Шановний Віталію Юрійовичу!

Верховна Рада України на черговому засіданні 05.07.2012 р. прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» №5083-VI. Станом на 13.08.2012 р. закон підписано Президентом та опубліковано в газеті «Голос України» №147 від 11.08.2012 р. Закон прийнято на підставі законопроекту №10224 від 16.03.2012 р., поданого народним депутатом Мірошніченком Ю. Р.
Текст законопроекту до другого читання від 04.07.2012 р. містить поправку народного депутата Хомутинніка В. Ю. щодо обов'язкових реквізитів податкової накладної, а саме:

«-42 – Н. д. Хомутиннік В. Ю. (Реєстр. картка №90)
Пункт 43 розділу I законопроекту доповнити підпунктом «ї» такого змісту:
«Пункт 201.1 статті 201 доповнити такого змісту:
«ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України»
(за інформацією офіційного веб-сайту Верховної Ради України).

Звертаємо Вашу увагу на той факт, що здебільшого операції з купівлі-продажу імпортних товарів на території України здійснюються на умовах попередньої оплати. Отже, факт отримання грошових коштів продавцем від покупця та факт безпосереднього ввезення товару на митну територію України і передачі його покупцеві можуть суттєво розбігатись у часі.

Відповідно до п. 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), датою виникнення податкових зобов'язань із постачання товарів вважається дата, яка припадає на податковий період, впродовж якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) як оплата товарів, що підлягають постачанню, або дата відвантаження товарів. Отже, отримавши попередню оплату від покупця, продавець зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ. А також, за п. 201.7 ст. 201 ПКУ, скласти податкову накладну, що підтверджує право покупця на податковий кредит, з урахуванням вимог п. 201.1 ст. 201 ПКУ щодо обов’язкових реквізитів податкової накладної, зокрема: коду товару згідно з УКТ ЗЕД, дати та номера митної декларації, за якою ввезено товар на митну територію України. У разі якщо покупець – платник ПДВ не отримає від продавця податкову накладну або отримає податкову накладну, оформлену з порушенням вимог ст. 201 ПКУ, він не матиме змоги підтвердити право включення здійснених витрат до податкового кредиту згідно з п. 198.2 та 198.6 ст. 198 ПКУ, а у разі включення непідтверджених витрат нестиме відповідальність відповідно до ПКУ.

Митна декларація, на підставі якої декларуються товари, що переміщуються через митний кордон України підприємствами, відповідно до п. 1 ст. 4 Митного кодексу України (далі за текстом – МКУ), Постанови Кабінету Міністрів №450 від 21.05.2012 р., є заявою встановленої форми, що містить певні реквізити, зокрема: дату, номер, номенклатуру та код товару згідно з УКТ ЗЕД. Цей документ подається до митного органу з метою проведення митного оформлення товару, ввезеного на територію України, лише в той час, коли містить обсяг відомостей, достатній для завершення митного оформлення товарів у заявлений митний режим відповідно до ст. 258 МКУ. Під необхідним обсягом відомостей можливо розуміти: результат проходження фітосанітарного контролю, перевірки продукції у державних сертифікаційних центрах, оцінку незалежного експерта, перевірки Служби безпеки України тощо. Таким чином, митне оформлення може тривати достатньо довго, та, як наслідок, процес отримання завіреної митними органами митної декларації та передачі товару кінцевому покупцю може бути ще більш розтягнутим у часі.

Підсумовуючи вищевикладене, можна дійти висновку про неможливість складання податкової накладної відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 ПКУ, а саме що стосується таких обов’язкових реквізитів, як код товару згідно з УКТ ЗЕД; номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України у тому разі, якщо першою подією є отримання попередньої оплати за товар, що ще не ввезений на митну територію України.

Також зауважимо, що, згідно з п. 201.10 ст. 201 та п. 11 підрозділу 2 розділу ХІХ ПКУ, платники ПДВ зобов’язані не лише надати покупцю податкову накладну, а й зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою її складання. При цьому податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання товарів, ввезених на митну територію України, з 1 січня 2012 року підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній. Отже, податкова накладна, яку неможливо виписати з дотриманням всіх вимог ПКУ, має бути обов’язково зареєстрована, що змушує осіб, відповідальних за виписку податкових накладних, йти на свідоме порушення законодавства.

Окрім наведеного прикладу, існує ціла низка типових ситуацій, в яких практично неможливо дотримуватися вимог щодо такого обов’язкового реквізиту, як нововведений пункт «ї» п. 201.1. ст. 201 ПКУ.

Враховуючи досвід і побажання бухгалтерів та підприємців, які щодня стикаються з проблемою практичної неможливості дотримання вимог податкового законодавства, закликаємо Вас переглянути доцільність внесеної поправки (пункт «ї» п. 201.1. ст. 201 ПКУ) та докласти зусиль для виключення цього пункту з переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної.

Із повагою,
бухгалтери, аудитори та підприємці України


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%