Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Верховна Рада-VII: політика переважала над законотворчістю

Ольга Марчук
економічний оглядач

№12(23)(2013)

У зв’язку з вкрай насиченим політичним життям останнього місяця року непомітно промайнула перша річниця роботи парламен­ту VII-го скликання. Якими досягненнями в законотворчості можуть похизуватися народні обранці за цей період? Підрахунок свідчить, що депутати прийняли всього 150 законів та 620 постанов. Водночас на їх утримання з бюджету виділено майже мільярд гривень, тобто один депутат разом з помічниками обійшовся країні приблизно в півмільйона.

Як уряд у відставку відправляли
Важко назвати перенасиченою роботу парламентаріїв і в останній місяць 2013 року. Перше засідання 3 грудня було позначене двома мітингами – опозиції та прибічників чинної влади, які відбувалися під стінами парламенту. Опозиціонери вимагали відставки уряду, натомість їхні опоненти висловлювали підтримку курсу Президента.
На тлі мітингів Голова Верховної Ради Володимир Рибак відкрив ранкове засідання, на яке з’явилася рекордна кількість народних обранців, – у сесійній залі зареєструвалося аж 411 депутатів. Таку небувалу активність можна було пояснити тим, що у парламенті запланували розглянути проект резолюції про відставку уряду, поданий лідерами трьох опозиційних фракцій, та у другому читанні – законопроект про припинення політичних переслідувань унаслідок перевищення влади або службових повноважень.
Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов перед початком пленарного засідання парламенту заявляв, що її представники не збираються голосувати за проект постанови про недовіру уряду на чолі з Миколою Азаровим: «У мене немає інформації, що хтось із нашої фракції буде підтримувати відставку уряду». Цю саму думку висловив інший «регіонал» – Володимир Олійник. «Події, що сталися в суботу, були вигідні не владі й Президенту, а опозиції. І якщо опозиція хоче таким шляхом, через політичну оцінку, закрити цю тему, я кажу – ні», – заявив він.
На початку засідання Володимир Рибак зачитав заяви народних депутатів Давида Жванії та Інни Богословської, які офіційно залишили фракцію Партії регіонів. Водночас лави фракції комуністів поповнилися. Обраний за партійним списком Василь Демидюк склав присягу народного депутата.
Лідер фракції «УДАР» Віталій Кличко з парламент­ської трибуни закликав до негайної відставки уряду та притягнення до відповідальності керівництва Міністерства внутрішніх справ за силовий розгін мітингу в Києві: «Я закликаю покарати всіх, хто бив журналістів, мирних громадян і молодь, яка стояла на Майдані. Зокрема, я закликаю всіх провладних депутатів проголосувати за відставку уряду». Він також наголосив, що «повну відповідальність за те, що зараз відбувається в країні, несе Президент», і закликав до дострокових виборів глави держави.
Вимоги колеги підтримав глава фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк. Він заявив, що опозиція вимагає присутності уряду Миколи Азарова у Верховній Раді під час голосування з питання про відставку Кабінету Міністрів. «Конституційна процедура вимагає, щоб у приміщенні ВР знаходився безпосередньо Прем’єр-міністр і звітував з її трибуни… Без Азарова ця процедура незаконна. Ми даємо годину, нехай він зі своїм урядом приїжджає сюди», – підсумував опозиціонер.
Спікер поставив на голосування пропозицію про запрошення на засідання Прем’єра та членів Кабінету Міністрів, яку підтримали 368 депутатів. Після цього він оголосив перерву до 12:00. О 12:50 в урядову ложу зайшли члени Кабміну на чолі з Прем’єр-міністром. Уряд був майже в повному складі, за винятком першого віце-прем’єр-міністра Сергія Арбузова, віце-прем’єр-міністра Олександра Вілкула та міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка.
Виступ Миколи Азарова представники опозиційних фракцій заглушили скандуванням «Відставка!». Перед цим представники фракції «Свобода» скандували «Українська!», оскільки той виступав російською мовою. Разом з тим Прем’єр у парламенті вибачився за події, що відбулися в ніч на 30 листопада: «Від імені уряду хочу вибачитися за події на Майдані... І хочу зазначити, що протягом останніх днів – у суботу, неділю, понеділок і сьогодні – правоохоронні органи не застосовували насильство для утримання порядку». Він зазначив, що постраждали 162 працівники міліції, серед яких 92 особи госпіталізовано з тяжкими травмами.
Питання відставки поставили на голосування, однак «за» проголосували лише 186 народних обранців, серед яких виявилися один депутат-регіонал та один де­путат-комуніст. Після провалу питання про відставку Азарова опозиція почала блокувати трибуну і президію Ради, але спікер встиг закрити ранкове засідання. Після цього Арсеній Яценюк пообіцяв, що опозиція разом з мітингувальниками піде до Адміністрації Президента вимагати відставки уряду: «У нас була можливість відправити уряд у відставку або голосами Партії регіонів, або добровільною відставкою Азарова. Не зроблено ні перше, ні друге. Зараз є третій варіант – Віктор Янукович зобов’язаний відправити цей уряд у відставку й оголосити дострокові президентські та парламентські вибори. Із цим ми йдемо до Адміністрації Президента, аби Янукович задовольнив наші вимоги. Мирний протест і пікет біля АП».
Тим часом Олександр Єфремов припустив, що Верховна Рада навряд чи продовжить роботу в пленарному режимі на вечірньому засіданні. «Сьогодні ВР буде заблокована. Навіть не стільки заблокована, скільки немає сенсу в продовженні її роботи, бо жодна зі сторін не готова розглядати якісь законопроекти», – зазначив політик і висловив думку, що депутатам варто зробити паузу в роботі, аби продовжити консультації і сформувати спільну позицію щодо подальшої діяльності парламенту. «Ми просто зобов’язані сісти за стіл переговорів і в межах існуючих проблем знайти вихід. Якщо ми цього не зробимо, це свідчитиме про нашу неспроможність», – сказав він.


Як роботу парламенту блокували
Наступного дня трибуну Верховної Ради заблокували представники опозиції. Арсеній Яценюк пообіцяв, що це триватиме доти, доки чинний уряд не піде у відставку: «Ми чітко заявили про те, що парламент повинен відправити у відставку уряд. Учора регіонали й комуністи за це не проголосували, і тому до того моменту, поки уряд не буде відправлений у відставку, парламент не працюватиме». В умовах заблокованої трибуни і президії спікер таки відкрив ранкове засідання парламенту, однак народні депутати не встигли зареєструватися. Під тиском депутатів від опозиції йому довелося одразу закрити ранкове засідання.
Після наради в Голови ВР, де шукали вихід із парламентської кризи, Арсеній Яценюк знову повторив вимоги опозиції: «Наша вимога до парламенту одна і чітка – прийняти рішення про відставку уряду, якщо не в парламенті, то нехай Партія регіонів звертається до Президента. Він, згідно з Конституцією, має право підписати указ про відставку Кабінету Міністрів. Ще одна вимога опозиції – звільнення політв’язнів». У свою чергу лідер фракції «Свобода» Олег Тягнибок заявив, що знайти вихід із ситуації, що склалася в Україні, у стінах Верховної Ради неможливо. За його словами, Президент Віктор Янукович має відправити уряд у відставку.

Блокада парламентської трибуни продовжилася й наступного дня, 5 грудня. На трибуну опозиціонери повісили прапор України. А під стінами Верховної Ради тим часом вирували пристрасті – акція прихильників Президента відбувалася з боку Маріїнського парку, представники опозиційних сил перекрили цент­ральні вулиці й підходи до державних установ. Згодом опозиція таки дала змогу Голові Верховної Ради відкрити ранкове засідання. Однак у залі зареєструвалося лише 214 нардепів з необхідних для роботи 226, тож спікер закрив засідання, запросивши керівників фракцій на нараду.
Опісля Олександр Єфремов повідомив, що опозиція не взяла участі в переговорах з парламентською більшістю в кабінеті спікера: «Представники опозиції не прийшли на нараду. Я так розумію, що вони зроби­ли ставку на нагнітання ситуації в державі. Як на мене, це безвідповідально і перед державою, і перед людьми, які тут живуть». Водночас політик переконаний, що парламент має стати платформою для переговорів з метою напрацювання спільних підходів до вирішення існуючих проблем. Проте у п’ятницю, 6 грудня, представники опозиції продовжили блокувати роботу Верховної Ради.
Під час загальнонаціонального «круглого столу» представників влади, опозиції, духовенства та громадськості, який відбувався наступного тижня, Володимир Рибак закликав лідерів опозиційних партій повернутися до Верховної Ради та відновити її роботу на останньому пленарному тижні 2013 року: «Я думаю, що ви маєте повернутися у Верховну Раду, бо вона зараз заблокована, – у нас залишається останній пленарний тиждень, нам треба повернутися до роботи у вівторок». «Я звертаюся до керівників фракцій – давайте подивимося, скільки нам треба часу, годин, щоб виступили всі бажаючі. Давайте розглянемо і це питання», – вмовляв він депутатів.
Однак ні прохання, ні заклики не подіяли, й у вівторок, 17 грудня, нардепи всіх трьох опозиційних сил знову заблокували трибуну, забарикадувавши стільцем спікерський вхід до президії. Володимир Рибак таки відкрив засідання парламенту з сесійної зали з сектору регіоналів. Він повідомив, що у четвер Рада планує розглянути проект бюджету на наступний рік і доручив профільному комітету разом з урядом підготувати документ до розгляду. Він також закликав нардепів прийти у четвер і плідно попрацювати, «бо ВР – це не клуб за інтересами, тому всім треба працювати», та оголосив засідання закритим. Воно тривало не більше п’яти хвилин.
Олександр Єфремов пообіцяв, що парламентська більшість може провести голосування із законопроекту про держбюджет на майбутній рік поза стінами Верховної Ради, якщо опозиція продовжить її блокування. Він заявив, що для розблокування парламенту сила не застосовуватиметься: «Циркову виставу ми влаштовувати не будемо. Нікому новорічний настрій підвищувати за рахунок колотнечі в Раді також не будемо». Тим часом Віталій Кличко зазначив: «Ми готові розблокувати парламент для розгляду бюджету. Нехай цей бюджет затвердять і несуть за нього відповідальність». Він наголосив, що робота парламенту не може тривати в умовах політичної кризи, в якій перебуває країна, додавши, що уряд мав подати держбюд­жет іще два місяці тому.
А керівник парламентського комітету з питань регламенту Володимир Макеєнко повідомив, що вечірнє засідання парламенту відбудеться. «Голова Верховної Ради відкриє вечірнє засідання, інша справа, що воно буде таке саме, як і ранкове». Передбачення голови комітету справдилися. Опозиційні депутати знову заблокували президію і трибуну, повісили на неї національний прапор України. О 16:17 Володимир Рибак зайшов у залу, проте вечірнє засідання так і не розпочалося. Опісля на брифінгу спікер закликав опозицію «завтра дати попрацювати, бо на цей день я поставив на голосування всі опозиційні закони». На завершення він зауважив, що вечірнє засідання не буде закривати, бо офіційно не відкривав його.
Наступного дня опозиція таки дала змогу Володимиру Рибаку відкрити засідання парламенту. Але виявилося, що у сесійній залі зареєструвалися 217 народних депутатів з необхідних 226-ти. «У зв’язку з неможливістю працювати через відсутність необхідного депутатського кворуму я закриваю засідання», – одразу оголосив спікер і запросив керівників фракцій до себе в кабінет на нараду.


Як бюджет розглядали
У четвер, 19 грудня, за планом парламентарі мали розглядати проект держбюджету на 2014 рік. Представники Партії регіонів пропонували зробити це за скороченою процедурою й за один день. Однак опозиція наполягала на детальному розгляді у три читання, скликавши для цього позачергову сесію наступного тижня. Володимир Макеєнко припустив, що розгляд бюджету може затягнутися: «Звісно, це буде важко зробити за один день – четвер, та в нас ще є п’ятниця. За необхідності ми можемо додати й суботу». Разом з тим Арсеній Яценюк сказав: «Ми вимагаємо відповідно до закону оголосити наступний тиждень пленарним для розгляду закону про бюджет. Ми вимагаємо три читання, як це передбачено законом».
Володимир Рибак оголосив перерву в роботі парламен­ту до 14:00. «Пропоную зараз комітетам попрацювати над проектом держбюджету, а голів фракцій запрошую до себе для узгодження нашої роботи», – зазначив спікер. Проте всі моменти погоджували значно довше, аніж хотілося. О 16:15 Володимир Рибак зауважив, що наразі йдуть непрості переговори, і для вирішення деяких питань потрібно ще півтори години. Він нагадав, що робочий день у нардепів закінчується о 18:00, і закликав усіх залишатися на місцях у сесійній залі. Представники уряду, зокрема перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський, який мав доповідати щодо бюджету, також чекали у сесійній залі. Згодом прийшов перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов.
Після закінчення перерви В. Рибак закрив ранкове засідання і відкрив вечірнє. Він оголосив про вихід зі складу фракції Партії регіонів народного де­путата Володимира Мельниченка, поінформував про засідання керівників депутатських фракцій. Потім депутати 339 голосами «за» прийняли за основу та в цілому проект закону про усунення негативних наслідків і недопущення переслідування й покарання осіб з приводу подій, які відбулися під час проведення мирних зібрань.

Голова Комітету з питань податкової та митної політики Віталій Хомутиннік представив проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків та податкових пільг. У документі закладені норми щодо підвищення ставок акцизного податку на пиво на 35 %, на сидр і перрі (без додавання спирту) – на 50 %, на спирт та інші алкогольні напої – на 14 %, а також на тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну й збільшення мінімального акцизного зобов’язання зі сплати акцизного податку на тютюнові вироби – на 11,6 %. Законопроектом також визначається перенести на 2015 рік передбачене чинною нормою Податкового кодексу зниження ставки з податку на додану вартість (до 17 %): поступове протягом трьох років зниження ставки з податку на прибуток підприємств з 19 % до 16 % (у 2014 році в розмірі 18 %, у 2015 році – 17 %, з 2016 року – 16 %). Законопроект 241 голосом «за» було прийнято за основу та в цілому.
Депутати ухвалили за основу та в цілому проект закону про внесення змін до Закону «Про державну службу», яким передбачено відтермінувати до 1 січня 2015 року набрання чинності Законом «Про державну службу» від 17 листопада 2011 року. Це дасть змогу в проекті Державного бюджету України на 2015 рік передбачити кошти для реалізації оплатних положень вказаного закону. Прийняли також законопроект про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2013 рік» (щодо уточнення надходжень державного бюджету). Ним пропонується уточнити надходження загального фонду державного бюджету на 2013 рік з метою належного виконання видатків державного бюджету до кінця поточного року, загалом зменшити показники доходів на 19 395,9 млн грн та збільшити показники державних запозичень на 19 395,9 млн грн з відповідним збільшенням дефіциту державного бюджету і граничного обсягу державного боргу на кінець 2013 року.

Парламентарії прийняли постанову про особливості процедури розгляду і прийняття законопроекту про Державний бюджет України на 2014 рік. Документом передбачено, що представлення законопроекту у Верховній Раді відбудеться 19 грудня 2013 року, а його розгляд, формування пропозицій і подання їх Комітету з питань бюджету – не пізніше 8 січня 2014 року. Підготовка Комітетом з питань бюджету за участю уповноважених представників Кабінету Міністрів пропозицій до проекту закону та їх подання на розгляд Верховної Ради має відбутися до 10:00 16 січня 2014 року, а розгляд законопроекту з пропозиціями Комітету з питань бюджету та прийняття його в цілому – 16 січня 2014 року.
В останній сесійний день спікер відкрив ранкове засідання і під вигуки парламентаріїв-свободівців «Ганьба» привітав працівників правоохоронних органів і ветеранів МВС з Днем міліції, подякувавши їм за чесну службу. Перед нардепами виступив генеральний прокурор Віктор Пшонка. Він повідомив, що стосовно подій у Києві за період з 24 листопада по 14 грудня відкрито понад 40 кримінальних проваджень, з них 14 розслідуються органами прокуратури, 26 – органами внутрішніх справ і 2 – Службою безпеки України.
Володимир Рибак, завершуючи засідання, привітав усіх з наступаючим Новим Роком та Різдвом Христовим. Наступне пленарне засідання третьої сесії відбудеться 14 січня 2014 року.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%