Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Давос: під знаком подій в Україні

Ольга Марчук
економічний оглядач

№1(24)(2014)

У швейцарському Давосі 22–25 січня 2014 року в 44-й раз відбувся Всесвітній економічний форум. Цього року найбільш відоме зібрання впливових багатіїв і політиків проходило під девізом «Змінюючи світ: наслідки для суспільства, політики та бізнесу» (The Reshaping of the World: Consequences for Society, Politics and Business).

Ключовими у порядку денному стали питання охорони здоров’я та медицини в соціальному та економічному аспектах. «Упродовж останніх кількох років увага учасників була прикута до критичного стану фінансової системи. Цього року є відчуття, що світова економіка переведена з палати реанімації. У рішенні метафоричного питання щодо того, як покращити стан здоров’я економіки, буквальне поліпшення здоров’я населення – гарний початок», – заявив напередодні керуючий директор ВЕФ Роберт Грінхілл. 

Засновник форуму Клаус Шваб повідомив, що Швейцарія збирає видатних політичних і громадських діячів, здатних впливати на врегулювання кризових явищ у світовій економіці. За його словами, в дискусіях взяли участь понад 2500 представників владних структур, бізнес-еліти та громадських організацій зі 100 країн, серед них: понад 40 глав держав і урядів, у тому числі президенти Бразилії – Ділма Роуссефф, Південної Кореї – Пак Кин Хе, Мексики – Енріке Пенья Нієто, прем’єр-міністри: Великобританії – Девід Кемерон, Італії – Енріко Летта, Японії – Сіндзо Абе. Про глобальні виклики і майбутнє Близького Сходу говорили президент Ірану Хасан Роухані, президент і прем’єр-міністр Ізраїлю Шимон Перес і Біньямін Нетаньяху. Форум у Давосі також відвідав Генсек ООН Пан Гі Мун.

Клаус Шваб розповів, що цього року програма сесії сфокусована на чотирьох основних темах: вплив інновацій на сучасне життя, перспективи глобального розвитку, участь громадянського суспільства в економічних процесах та питання «дев’яти мільярдів», пов’язане зі зростанням чисельності населення. Під час окремих сесій обговорювалися проблема зміни клімату, майбутнє охорони здоров’я, питання безробіття серед молоді. Окремі дискусії були присвячені розвитку економік Китаю, Індії, Мексики, Бразилії та Росії, акцентували увагу на пошуку рішення стосовно проблем у Північній Африці та на Близькому Сході.

Водночас прикметною рисою цьогорічного форуму стала пильна увага до подій, які відбувалися у ці дні в Україні. Зокрема, відкриття заходу було позначене хвилиною мовчання на знак вшанування пам’яті загиб­лих під час протистояння демонстрантів та правоохоронців у Києві на вулиці Грушевського. Президент Європейського парламенту Мартін Шульц у своєму акаунті в Twitter написав: «Хвилина мовчання за жертвами в Україні під час робочої сесії у Давосі – 2014. Будь-який економічний розвиток, перш за все, потребує миру в країні».

Конфуз Миколи Азарова

Президент Віктор Янукович участі в заході не брав. Його прес-служба пояснила це участю глави держави в роботі над регіональними бюджетами. Україну на форумі представляв Прем’єр-міністр Микола Азаров. Програмою візиту було анонсовано низку двосторонніх зустрічей, зокрема з директором-розпорядником Мiжнародного валютного фонду Крiстiн Лагард, президентом Європейського парламенту Мартiном Шульцем, головою СОТ Роберто Азеведо, прем’єр-мiнiстром Грузiї Iраклiєм Гарiбашвiлi та нинiшнiм головою ОБСЄ, главою МЗС Швейцарiї Дiдьє Буркхальтером. Передбачалося, що Микола Азаров вiзьме участь у неформальному спiлкуваннi та в пленарнiй сесiї «Перспективи України. У тiснiй спiвпрацi i з Європою, i з Росiєю: яким буде економiчне та полiтичне майбутнє України».

Проте вже після прибуття на форум український Прем’єр дізнався, що його запрошення відкликано. Анонсований виступ глави українського уряду був скасований, а зустрічі обмежені. В кулуарах причиною такого рішення називали ескалацію насильства в Україні. Проте Прем’єр практично одразу спростував цю інформацію. Департамент інформації та комунікації з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів розповсюдив повідомлення, що це не відповідає дійсності та навів слова Прем’єра: «Як ви бачите, я у Давосі, і в мене відбуваються зустрічі».

Микола Азаров, зокрема, послався на зустріч з генеральним секретарем Ради Європи Турбйорном Ягландом, яка відбулася 23 січня. «Це була надзвичайно конструктивна зустріч, ми серйозно обговорили ситуацію, яка відбувається в Україні. І ті зважені, конструктивні оцінки, які пан Ягланд робив, дають нам підстави вважати, що далеко не всі європейські політики думають односторонньо і суб’єктивно», – заявив він. Напередодні повідомлялося, що під час зустрічі Прем’єра з Турбйорном Ягландом обговорювалися шляхи врегулювання кризи, пов’язаної з організованими екстремістами в центрі Києва масовими заворушеннями, а також розвиток політичної ситуації загалом. Пізніше стало відомо, що Азаров зустрівся також з чинним головою ОБСЄ Дідьє Буркхальтером. Той повідомив українському Прем’єр-міністру, що швейцарські компанії готові інвестувати великі суми в економіку України, але тільки після того, як отримають гарантії «політичної стабільності і довгострокових умов роботи».

Загалом Микола Азаров оцінив свій робочий візит до Швейцарії як успішний. В інтерв’ю Financial Times він заявив: «Я позитивно оцінюю візит. Він був надзвичайно корисним. Я приїхав сюди, щоб донести нашу позицію про ситуацію, яка відбувається в країні, а також поспілкувався з великими інвесторами, котрі вкладають значні кошти в економіку України, зокрема, з керівниками компанії Shell і власниками одного з найбільших металургійних підприємств «АрселорМіттал Кривий Ріг».

Водночас журналіст цього впливового видання Гiдеон Рачман, котрий зустрічався з українським Прем’єр-міністром, у своєму блозі написав, що політик не зміг проводити зустрічі на території зони безпеки форуму. Замість цього йому довелося «відсиджуватися» у готелі National. Журналіст також стверджує, що Микола Азаров йому сказав: «Учасники форуму мали унікальну можливість послухати главу уряду України, аби отримати ширшу точку зору, тому важко сказати, хто від цього більше втратив». На думку керівника українського уряду, його поїздка була корисною хоча б тим, що наша делегація отримала змогу активно поспілкуватися з європейськими та світовими ЗМІ.

Агентство «Інтерфакс» наголошує, що розмовляючи із журналістами у Давосі, Прем’єр зробив цілу низку політичних заяв. «Ми відкриті для діалогу. Якщо опозицію не влаштовують якісь положення законодавства щодо виборів президента, то замість того, щоб висувати ультиматуми, необхідно сісти за стіл переговорів», – заявив він і запевнив, що готовий піти у відставку, якщо Верховна Рада набере для цього достатню кількість голосів.

В інтерв’ю телеканалу ВВС Прем’єр сказав, що уряд не давав правоохоронним органам жодних додаткових інструкцій щодо застосування сили до агресивно налаштованих протестувальників. За його словами, зараз діють чинні інструкції, які передбачають мінімальне застосування сили і тільки проти тих мітингувальників, які застосовують силу, нападають на правоохоронців та вчиняють масові безлади. Він також запевнив, що влада виступає за конструктивний діалог з опозицією, діалог про припинення протистояння в центрі Києва, але не сприймає ультимативних умов для його припинення.

Прем’єр-міністр підкреслив, що опозиція, яка висуває свої вимоги, має узгоджувати свою вагу і вплив у суспільстві з цими вимогами. Він також наголосив, що влада готова до компромісів, готова домовлятися: «І я думаю, що це можливо, оскільки це в інте­ресах країни. Лідери опозиції мають зрозуміти, що і вони, і влада відповідають за те, щоб не було кровопролиття. Але всю відповідальність у цій ситуації перекладати лише на владу не можна. Треба разом взятися за повернення Києва до нормального режиму роботи», – підсумував Микола Азаров.

«Бенефіс» Петра Порошенка

Натомість «героєм дня» на Економічному форумі став народний депутат Петро Порошенко. Мільярдер, колишній міністр закордонних справ і міністр економічного розвитку та торгівлі, голова Ради Національного банку та Секретар Ради національної безпеки і оборони України, досвідчений парламентер та авторитетна постать у ділових і політичних колах, закликав світовий бізнес на поточному етапі призупинити будь-які форми співробітництва з українською владою. Мотивуючи цю тезу, політик зазначив: «Бізнес невід’ємний від влади... Форми співпраці з нею – надання кредитів і так далі, нормальні в нормальній ситуації – зараз не потрібні, це підтримка режиму». Він також зазначив, що «дії українського народу проти злочинної влади не є формою помсти чи розправи, це форма мирного протесту».
Петро Порошенко звернувся до учасників Всесвітнього економічного форуму в Давосі з пропозицією подумати, в який спосіб кожен з них може посприяти припиненню насильства в Україні. Після низки зустрічей на своїй сторінці у мережі Facebook він повідомив: «Понад 70 держав висловили солідарність з українським народом, який бореться за демократію. Разом з цим, окремим представникам уряду України, які відповідають за кровопролиття й загибель українців у Києві, були скасовані всі попередні зустрічі. Фактично, представникам влади вже поставлено тавро персон «нон-грата» на найвищому рівні. Відтепер кожен банківський перерахунок, який може бути пов’язаний з політичними особами чинної влади України, буде ретельно перевірятися і перебувати під подвійним контролем в Європі та США».
Коментуючи обговорення подій в Україні на Давоському форумі, Порошенко зазначив, що його учасники підтримали україн­ський народ: «Ключовий меседж: Україна вимагає солідарності, слів підтримки і, найважливіше, дій, щоб змусити владу не імітувати, а сісти за стіл переговорів, забезпечити, щоб ці переговори якомога швидше завершилися домовленостями».

СТІЛ Віктора Пінчука

Бізнесмен і філантроп Віктор Пінчук, відкриваючи сьомий Круглий стіл з питань благодійності в Давосі в четвер, 23 січня, звернувся до його учасників з проханням розпочати захід хвилиною мовчання. «Я з України і я український бізнесмен. Ви знаєте, що саме в цей момент у моїй країні велика нестабільність. Ніколи в історії незалежної України не було пролито жодної краплі крові на вулицях, але зараз вже є чотири–п’ять осіб, яких вбили». Пінчук підкреслив, що ще ніколи так не хвилювався за свою країну та її майбутнє: «Я не хотів би привносити сюди політику, але оскільки сьогодні тут сотні людей з 50 країн п’яти континентів, я хотів би попросити вас приєднатися до хвилини мовчання, під час якої ми звернемо наші думки до українських людей. Ми молимося за мир, за здоровий глузд, за компроміс і за примирення».
Серед 400 учасників 7-го Круглого столу з питань благодійності були присутні екс-глава британського уряду Тоні Блер, засновник корпорації Virgin Річард Бренсон, засновник Microsoft Білл Гейтс, лауреат Нобелівської премії миру 2006 року Мухаммад Юнус, засновник Wikipedia Джиммі Вейлз, актор Метт Деймон, президент Польщі (1995–2005) Олександр Кваснєвський, співзасновник PayPal Макс Левчин. Тему України порушив Тоні Блер, заявивши, що «хоч сьогодні ми і будемо говорити про загальні речі, але я хочу сказати, що люди України зараз мають відчути нашу підтримку», а Річард Бренсон закликав «уряд і опозицію негайно сісти за стіл переговорів, щоб припинити насильство».

Далі бесіда набрала ділового спрямування. Білл Гейтс зізнався, що одним з його пріоритетних завдань є залучення людей, які можуть спрямувати свої навички, досвід і знання на досягнення інноваційних цілей. У свою чергу сер Річард Бренсон зазначив, що бізнес має співпрацювати з урядом для вирішення глобальних питань. «Вкрай важливо, щоб ми використовували багатство для вирішення проблем у світі. Я вважаю, якщо кожна компанія, кожен підприємець думатиме так само, майже всі проблеми можна буде розв’язати у такий спосіб», – підкреслив він. Продовжуючи дискусію, професор Мухаммад Юнус зауважив, що існує необхідність повернути бізнесу людське обличчя і вимагати від нього «не шкодити людям, не шкодити планеті, не експлуатувати людей, не бути корумпованим, не обманювати і так далі».

Водночас журналіст Осман Пашаєв повідомив, що під час заходу він із трьома друзями розгорнули плакати з фотографіями жертв свавілля силовиків у Києві з текстом: «Ви хочете поговорити з Пінчуком про філантропію? Він нічого не зробив, аби захистити цих людей». Після цього їх затримала поліція, всіх у наручниках доставили у відділок. Там учасники акції надали пояснення щодо причин приїзду, в результаті чого їм заборонили в’їзд до Давосу терміном на три дні, до завершення форуму.

Про Україну почули

Відбулися акції протесту, які стосувалися України, і на вулицях Давоса. Майже сотня українців скандувала про вимогу зупинити кровопролиття. Учасники акції стояли з одягненими на голову мішками та зв’язаними руками, що символізувало розправу української влади з громадянами, котрі виступають проти режиму. Також вони тримали плакати із закликами: «Допоможіть Україні! Або вони нас уб’ють!», «Повернення в СРСР», «Вимагаємо санкцій проти режиму». Пікетники співали гімн України, роздавали всім охочим листівки із закликами до світової спільноти відреагувати на події в Україні.

Заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий на своїй сторінці у Facebook зазначив: «Сьогодні на Всесвітньому економічному форумі в Давосі спробували розглядати сценарії для України... Замість обговорення прогнозу ВВП, валютного курсу, фінансових ризиків звучить тільки один заклик – припинити насильство. Інакше реалізовувати будь-які сценарії просто не буде кому».

Екс-глава Адміністрації Президента України Сергій Льовочкін, який також побував на форумі, зазначив, що міжнародне співтовариство готове допомогти українській владі та опозиції знайти спільну мову в питаннях виходу з політичної кризи. «Міжнародне співтовариство, і я це бачу на прикладі своїх зустрічей тут, приділяє величезну увагу Україні», – сказав він і додав, що у Давосі не ведуться переговори про налагодження ситуації в Україні. «Тут тільки обмінюються думками, але немає жодної людини, яка була б байдужою до долі України. Всі зараз хочуть одного – щоб переговори були результативними, щоб влада й опозиція домовилися про вихід із кризи, щоб більше на вулицях не гинули люди», – резюмував Сергій Льовочкін.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%