Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Верховна Рада-VII: завершення третьої сесії – жирна крапка чи розпливчаста пляма?

Ольга Марчук
економічний оглядач

№1(24)(2014)

Згідно з календарним планом проведення третьої сесії Верховної Ради України сьомого скликання, пленарний тиждень з 14 по 17 січня поточного року став завершальним у її роботі. На засіданні Погоджувальної ради спікер парламенту Володимир Рибак головним питанням на цей період назвав ухвалення бюджету на поточний рік.

Керівник парламенту нагадав, що відповідно до ухваленої Верховною Радою України постанови, яка була прийнята «всіма фракціями, конституційною більшістю», народні депутати повинні були до 8 січня 2014 року внести пропозиції до проекту бюджету, після чого Комітет з питань бюджету разом з Урядом мали їх опрацювати, щоб 16 січня парламент мав можливість ухвалити головний фінансовий документ держави в цілому. Загалом до розгляду підготували 85 питань. Голова ВР також звернувся до керівників фракцій, аби вони внесли пропозиції до тематики «години запитань до уряду», а торкаючись питання бюджету, наголосив: «Я хочу, щоб бюджет був прийнятий згідно з Регламентом – з обговоренням, правками, щоб він був прийнятий і у другому читанні, і в цілому». Водночас він не виключив можливості ухвалення Державного бюджету без обговорення, якщо опозиція заважатиме нормальному розгляду законопроекту.

Песимістичні передбачення спікера стосовно непросто­го розгляду бюджету-2014 та інших питань, винесених на розгляд у сесійній залі, виявилися більш ніж пророчими. На тлі розбурханого Майдану на Хрещатику та Антимайдану під Верховною Радою з самого ранку 14 січня було зрозуміло, що роботи не буде. Опозиція заблокувала трибуну та президію Верховної Ради. Напередодні лідер фракції «УДАР» Віталій Кличко обіцяв, що опозиція не дасть працювати парламенту до тих пір, поки не буде звільнений зі своєї посади міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко. Серед інших вимог опозиціонерів – розформування спецпідрозділу «Беркут», звіт у Верховній Раді генерального прокурора Віктора Пшонки з приводу закону про амністію учасників масових акцій, «який не працює».

Однак опозиція таки дала можливість Володимиру Рибаку відкрити засідання. У сесійній залі зареєструвалося 269 народних депутатів. Після відкриття засідання спікер оголосив перерву: «Поки що тривають консультації керівників усіх фракцій, тому я оголошую перерву до 16 години». Опозиція не залишила трибуну й президію Ради...
Народний депутат України (фракція КПУ) Спиридон Кілінкаров припустив, що після обіду засідання парламенту також не відбудеться, оскільки опозиція не налаштована на конструктивну роботу. За його словами, вимоги, висунуті пар­ламентською меншістю, абсолютно неприйнятні, і це розуміють навіть самі опозиціонери. Він висловив переконання, що опозиціонери обрали тактику «ескалації конфлікту» і всередині парламенту, і за його межами, тому переговори домовленостями не завершаться. Тим часом лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк на брифінгу в кулуарах парламенту повідомив, що опозиція запропонувала Голові Верховної Ради переконати Президента Віктора Януковича в необхідності врегулювати політичну кризу. Він поскаржився, що попри двомісячні акції протесту влада не реагує на вимоги народу на вулицях: «У нас поки що нема діалогу. Є монолог людей, які вимагають справедливості, і стіна непорозуміння й мовчання з боку Януковича».

Найгірші передбачення збулися, і станом на 16:00 засідання парламенту так і не розпочалося. Володимир Рибак закрив його. «Переговори з керівниками фракцій продовжуються. Розглядаються питання, які винесли на обговорення. Тому роботу сесії Верховної Ради продовжимо у середу о 10-й ранку», – повідомив він. Таким чином, парламент встановив своєрідний рекорд – він пропрацював аж дві хвилини.

Наступного дня, 15 січня, у сесійній залі депутатів, як завжди, чекали опозиціонери та заблоковані президія й трибуна. Лідери опозиції пообіцяли, що вони блокуватимуть ВР доти, доки влада не виконає їхніх вимог. Тим часом під стінами парламенту бурхливо мітингували прихильники курсу Президента Віктора Януковича, а народні депутати з фракції Партії регіонів мали гарну змогу повправлятися в ораторській майстерності перед аудиторією на свіжому повітрі. На пленарному засіданні у середу Верховна Рада мала розглянути законопроект № 2023 про припинення політичних переслідувань за перевищення чиновниками службових повноважень…

Голова Верховної Ради цього дня таки відкрив засідання парламенту, але з депутатського місця у сесійній залі. Зареєструвалися 254 народні депутати. Спікер констатував, що з ключових питань поки що не вдалося знайти компроміс: «На сьогодні є неузгоджені питання». Проте трапилася й приємна подія – п’ятеро народних депутатів, обраних у мажоритарних округах на довиборах у Верховну Раду 15 грудня 2013 року, склали присягу. Двом з них – Леоніду Даценку та Михайлу Поплавському – представники опозиції дали змогу зробити це з трибуни, а Віктор Пилипишин, Микола Круглов і Руслан Бадаєв складали присягу з місць, закріплених за фракцією Партії регіонів. Після цього було оголошено перерву і головуючий запросив керівників фракцій для проведення консультацій до себе у кабінет. Після перерви Володимир Рибак нагадав, що у четвер Верховна Рада розглядатиме проект закону про Державний бюджет України на 2014 рік, запросив парламентаріїв взяти участь у розгляді й закрив пленарне засідання.

До 16 січня – дня ухвалення бюджету-2014 – почали завчасно готуватися як представники більшості, так і опозиції. Зокрема Олександр Єфремов заявив, що не виключає виїзного засідання Ради. «Ми маємо намір проводити ухвалення бюджету в залі. Якщо наші колеги створять нестерпні умови для роботи в сесійній залі, ми будемо приймати якісь рішення», – уточнив він.

На порядку денному засідання 16 січня був лише законопроект № 3000 про Державний бюджет на 2014 рік. Доповідачами були визначені голова Комітету з питань бюджету Євген Геллер і перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський. Опозиція зранку заблокувала трибуну. Станом на 10:00 четверга засідання не відкрилося. В кабінеті спікера відбувалося засідання лідерів фракцій, а потім стало відомо, що опозиційні депутати заблокували керівника парламенту у приймальні. Депутат Арсен Аваков на своїй сторінці у мережі Facebook написав: «Почали підтягуватися регіонали. Назріває бійка. Ну що ж – на війні, як на війні». Депутати від опозиції також заблокували кабінет першого віце-спікера Ігоря Калєтніка. Тим часом під будівлею парламенту та у Маріїнському парку мітингували кілька тисяч прихильників Партії регіонів…

А потім ситуація розгорталася як у детективі. Була поширена інформація, що Ігор Калєтнік перебуває у сесійній залі, але не в президії, хоча двері його прийма­льні пильно стерегли опозиціонери. В урядовій ложі зайняли місця віце-прем’єр Сергій Арбузов, міністр фінансів Юрій Колобов і його заступник. Виявилося, що Ігор Калєтнік таки пробрався до сесійної зали і відкрив засідання Верховної Ради з сектора фракції Партії регіонів. У сесійній залі зареєструвався 261 народний депутат. Калєтнік наголосив, що держбюджет на 2014 рік прийматиметься без обговорення у зв’язку з «неможливістю працювати в нормальному режимі». «Депутати від опозиції унеможливлюють розгляд проекту бюджету згідно з рег­ламентом. Депутати блокують трибуну, перешкоджають розгляду питання, роботі головуючого на пленарному засіданні, а також голосуванню інших депутатів», – констатував Ігор Калєтнік. За його словами, «доповідати та обговорювати бюджет в таких умовах неможливо, тому прийматимемо його без обговорення».

«За» проголосували 249 народних обранців. Розгляд та ухвалення держбюджету тривало не більше п’яти хвилин. Під час процедури голосування у ситуації повного безладу кілька депутатів отримали тілесні ушкодження. Зокрема, опозиціонеру Степану Кубіву розсікли губу. Згідно з повідомленням його помічників, він заступився за депутата Марію Іонову під час штовханини. Крім того, регіонал Володимир Малишев отримав удар в обличчя.

Після ухвалення бюджету Ігор Калєтнік поставив на голосування два рішення. Третє рішення депутатам не вдалося прийняти за допомогою електронної системи голосування – не вистачило голосів. Тоді Калєтнік заявив, що голосуватимуть шляхом підняття рук. Депутати почали піднімати руки після оголошення назви законопроекту. Якщо після першого голосування керівники провладних фракцій оголошували про кількість депутатів, котрі за нього голосували, то далі буквально за кілька секунд результати називав голова лічильної комісії парламенту регіонал Володимир Олійник. Здебільшого він озвучував одну цифру – 235. На прохання позафракційного депутата Ігора Єрємєєва оголосити кількість позафракційних депутатів, котрі проголосували за одне з рішень, Володимир Олійник відповів: «Що я маю сказати? Що всі позафракційні голосували? Я не бачу їх».

У такий спосіб нардепи проголосували за Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень під час проведення футбольних матчів» № 3837, Закон України № 3855, який стосується змін до законодавства України щодо відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, Закон України «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України» № 3883. Також внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо заочного кримінального провадження та низку інших законодавчих актів з суперечливими положеннями. Після такого блискавичного голосування Ігор Калєтнік оголосив перерву.
Згодом Володимир Олійник пояснив, що підрахунок голосів відбувався відповідно до поданих заявок лідерів парламентських фракцій. «Лідери фракцій до голосування оголосили, яка кількість депутатів голосуватиме «за». Це рішення фракцій», – додав він, уточнивши, що комуністи заявили про 32 народні депутати, а фракція Партії регіонів – 203. Однак, за його словами, позафракційні депутати не змогли сказати, яка кількість депутатів голосуватиме з питань порядку денного.

«Після такого голосування у ВР парламентаризму в Україні більше немає», – написав на своїй сторінці у Facebook Арсен Аваков. Арсеній Яценюк заявив щодо голосування за позбавлення депутатів від опозиції недоторканості: «Ми звертаємося до міжнародного співтовариства. Це повалення конституційного ладу та захоплення країни». Позафракційний депутат Олег Ляшко розцінив події у Верховній Раді як державний заколот. Він повідомив, що позафракційні депутати не брали участі в голосуванні з регіоналами та комуністами. Олег Тягнибок заявив, що «це повний фарс», а те, що відбулося у Верховній Раді, є свідченням того, що законодавчої гілки влади вже немає.
Після перерви Голова Верховної Ради намагався відновити роботу парламенту. При спробі відкрити засідання до нього підійшов позафракційний депутат Олег Ляшко і почав кричати в мікрофон про «конституційний переворот» у країні. Володимир Рибак залишив президію і намагався вести засідання з сектору регіо­налів. Він запропонував голосувати за законопроект № 3832 щодо створення ТСК з питань розслідування подій, пов’язаних із масовими акціями, які відбуваються в Україні з 21 листопада минулого року. Проте ніхто нікого вже не слухав і не чув. Володимир Рибак достроково закрив третю сесію. У сесійному залі прозвучав Гімн України. Було оголошено, що відповідно до ст. 83 Конституції України четверта сесія Верховної Ради України сьомого скликання розпочнеться у вівторок, 4 лютого 2014 року.

Засідання Верховної Ради 16 січня тривало всього 1 годину 8 хвилин. За цей короткий проміжок часу парламентарії встигли проголосувати за дев’ять законів. Усього ж за останній пленарний тиждень третьої сесії Верховна Рада України ухвалила 11 законів та одну постанову. А з початку роботи сьомого скликання загалом було розглянуто 639 законопроектів, з яких прийнято у цілому 166.

Про те, що закони «16 січня» були ухвалені з порушенням процедури голосування і викликали нову хвилю протистоянь у розбурханому суспільстві, заговорили майже одразу. Однак Президент підписав документи і вони набули чинності після опублікування їх в офіційних виданнях, наклади яких опозиційні політики за підтримки учасників протистояння намагалися вилучити з друкарень і знищити. Та через кілька днів народний депутат від Партії регіонів Владислав Лук’янов назвав ці законопроекти помилкою, оскільки вони спровокували нову хвилю протистоянь між владою і суспільством: «Коли законодавство не сприймається в державі, то це помилка, яку слід виправляти. Яким чином – потрібно обговорити».

Виправити помилку вирішили таким самим чином, як і зробили. Відповідно до ч. 2 ст. 11 Регламенту Верховної Ради України була зареєстрована ініціатива народних депутатів України, яка співвідноситься з вимогами ч. 2 ст. 83 Конституції України щодо скликання позачергової сесії Верховної Ради України. Її призначили на 28 січня 2014 року на 10:00.
Цього дня у сесійній залі зареєструвалося 395 нардепів. На порядку денному стояло лише одне питання, сформульоване як «врегулювання політичної кризи та забезпечення стабільності в державі». На засідання прийшли три президенти України – Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко. Володимир Рибак на початку засідання оголосив хвилину мовчання в знак вшанування загиблих на Майдані. Після цього депутат фракції Партії регіонів Тетяна Бахтєєва попросила депутатів вшанувати хвилиною мовчання лікаря Григорія Бондаря. Одразу після відкриття сесії спікер оголосив півгодинну перерву і запросив до свого кабінету лідерів парламентських фракцій, щоб узгодити порядок денний.

Згодом керівник парламенту заявив про продов­ження перерви до 12-ї години. За його словами, на цей час ще не закінчилися консультації всередині фракцій, після яких планується оприлюднення необхідних рішень. Голова ВР повідомив, що йдеться про два «важливі закони», однак які саме, не уточнив. Незабаром стало відомо, про що домовлялися депутати. О 12:30 Володимир Рибак поінформував, що під час Погоджувальної ради керівників депутатських фракцій було запропоновано розглянути питання про визнання такими, що втратили чинність, законів, прийнятих Верховною Радою під час пленарного засідання 16 січня. Депутати вирішили не обговорювати це питання та проголосувати пакетно. Рішення підтримав 361 народний обранець. Члени фракції Компартії за нього не голосували.
Олександр Турчинов запропонував включити до порядку денного законопроект про амністію та проект постанови про створення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України щодо внесення змін до Конституції України. Пропозиція була підтримана 396 голосами. Питання про створення ТСК щодо внесення змін до Конституції України на пропозицію головуючого вирішили розглянути після перерви, яка мала тривати до 16:00.

Проте о 16:45 Володимир Рибак повідомив, що переговори керівників депутатських фракцій тривають, вони складні, оскільки питання амністії є непростим. За його словами, між опозицією і більшістю досягнуто порозуміння, але є ще певні питання, які потрібно розглянути для повного порозуміння. Він запропонував продовжити роботу позачергової сесії у середу, 29 січня, об 11:00.

На другий день у сесійній залі зареєструвалися 402 народні депутати. Прийшли екс-президенти Леонід Кравчук і Леонід Кучма. Розглядалося питання про усунення негативних наслідків і недопущення переслідування та покарання осіб у зв’язку з подіями під час мирних зібрань. Володимир Рибак запросив до слова першого Президента України Леоніда Кравчука. Корифей української політики закликав парламентську більшість та опозицію до діалогу: «Спробуйте довіряти одне одному. Якщо парламентська більшість ставитиме опозицію на коліна, тоді нічого не вийде. Але якщо опозиція ставитиме ультиматуми, теж нічого не вийде. Ультиматум – це здача». Також Леонід Кравчук запропонував разом із Леонідом Кучмою виступити гарантами у діалозі між владою та опозицією.

Потім Володимир Рибак оголосив перерву до 14:00 для продовження переговорів, мотивувавши це тим, що узгоджується питання щодо закону про амністію. Перерву продовжили до 16:00. Ігор Калєтнік повідомив: «Керівники фракцій й експерти продовжують роботу над законом про амністію. Перемовини проходять успішно і маємо надію, що за закон буде проголосовано о 16-й годині».

Але в призначений час голосування не відбулося. Після 18:00 Володимир Рибак стверджував, що все відбудеться через декілька хвилин, та цей прогноз не виправдався. Депутати довго радилися у фракціях. О 20:30 до Верховної Ради прибув Президент Віктор Янукович і провів зустрічі спочатку з фракцією Партії регіонів, а потім з опозицією. Ближче до 23:00 народні обранці ухвалили закон № 4021-3 про амністію учасників акцій протесту, підготовлений представником Президента в парламенті, депутатом від Партії регіонів Юрієм Мірошниченком. За це рішення без обговорення проголосувало 232 народних депутата. Опозиція виступала проти ухвалення документа, скандуючи під час голосування у бік регіоналів «Ганьба!». На цьому Володимир Рибак закрив позачергову сесію парламенту.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%